Intervju Jerneja Pikala

ministra za izobraževanje, znanost in šport

(Delo, Sobotna priloga  20. Julij 2013):

Citat iz intervjuja:

Kakšen pa je sicer vaš pogled na našo bolonjo? Ima več plusov ali več minusov, je zdaj rešen problem financiranja petega leta?

Bolonjska reforma je bila dobra, ker je kvalitativno močno prenovila vse študijske programe. Tako obsežne prenove ne bi nikoli dosegli, če zares ne bi zamenjali sistema. So pa seveda tudi minusi. Študenti jih poznajo, profesorji tudi. Prva stopnja postaja po načinu dela vse bolj srednješolska. Pravzaprav je bolj učenje in manj študij. To je eden od problemov. Kar pa se tiče specifičnega financiranja petega letnika, je pa tako, da smo tudi v tem proračunu za to namenili nekaj denarja, ni pa ga dovolj, ker imamo na univerzah nekaj zelo specifičnih programov, ki zadevajo individualno delo.

Na primer akademija za glasbo. Toda ta problem je zaradi kosovnega načina financiranja univerz mogoče rešiti le v okviru univerze. Bil sem na sestanku z dekani umetniških akademij in tudi rektorja sem prosil, da naj temu nameni posebno pozornost.