Razpis Erasmus+ za mobilnost z namenom

študija

Informativno srečanje za vse študentske mobilnosti v letu 2014/15 bo v četrtek, 23. 1. 2014, ob 10. uri v učilnici 21 na Starem trgu 34.

1. NAMEN IN CILJ RAZPISA

Erasmus+ je nov program, ki podpira aktivnosti na področju izobraževanja, usposabljanja, mladih in športa v vseh sektorjih vseživljenjskega učenja (šolsko izobraževanje, visoko šolstvo, nadaljnje izobraževanje, aktivnosti mladih itd.).
Ta razpis za zbiranje predlogov se nanaša na ključni ukrep 1 (KU1), učna mobilnost posameznikov.

Program Erasmus+ študentu omogoča, da del rednih študijskih obveznosti na kateri koli  stopnji študija (vključujoč pripravo diplomskih, magistrskih ali doktorskih nalog, a izključujoč raziskovalno delo, ki ni neposredna študijska obveznost), namesto na matični instituciji opravi na partnerski instituciji v tujini. Partnerske institucije so tiste institucije, s katerimi ima matična univerza/članica študenta podpisan medinstitucionalni sporazum o izmenjavi študentov v določenem študijskem letu.
Obdobje študija v tujini je omejeno od najmanj 3 do največ 12 mesecev na vsaki stopnji študija. To je na dodiplomskem, magistrskem in doktorskem študiju. Na študij gre študent lahko od drugega letnika dalje.
Študenti, ki so do leta 2014-15 del študijskih obveznosti opravili v tujini v okviru programa VŽU, vendar ne celih 12 mesecev, se lahko prijavijo na ta razpis. Skupni seštevek že opravljenega študija in praktičnega usposabljanja ter zaprošenega, ne sme presegati 12 mesecev na posamezno stopnjo študija.

Cilji tovrstne mobilnosti so:
- izboljšanje učnih kompetenc
- povečanje zaposljivosti in možnosti zaposlitve
- povečanje iniciativnosti in podjetništva
- povečanje samozavesti in samospoštovanja
- izboljšanje jezikovnih sposobnosti
- povečanje medkulturne zavesti
- aktivnejše sodelovanje v družbi
- boljše poznavanje EU projektov in EU vrednot
- povečanje motiviranosti za nadaljnje izobraževanje( formalno in neformalno) in usposabljanje po opravljeni mobilnosti

Študij v tujini v okviru programa ERASMUS+ mora biti vnaprej določen z dokumentom ŠTUDIJSKI SPORAZUM, ki ga podpišeta mentor na matični članici študenta ali Erasmus koordinator.
Minimalno število kreditnih točk, ki jih mora študent med izmenjavo v tujini pridobiti, znaša za en semester 20 ECTS, za oba semestra 40 ECTS.

Sodelujoče države v programu ERASMUS+ so članice Evropske unije, Islandija, Liechtenstein, Norveška, Švica, Makedonija in Turčija.

Študenti ne smejo opravljati mobilnosti v državi svojega stalnega bivališča.

Na razpis je možno prijaviti mobilnosti z namenom študija v tujini, ki bodo izvedene od 1. julija 2014 do najkasneje 31. oktobra 2015.

2.1.  Pogoji za kandidiranje za prijavitelje

Na razpis se lahko prijavi študent UL pod naslednjimi pogoji:
- da ima v celotnem času študija v tujini aktiven status študenta na matični članici UL
- da je v času izmenjave vpisan najmanj v drugi letnik dodiplomskega študija.
- na razpis se ne morejo prijaviti študenti, ki imajo neporavnane finančne obveznosti iz naslova programa Erasmus.

2.2. Vsebina in priprava vloge
Za prijavo na javni razpis mora prijavitelj predložiti popolno vlogo, ki vsebuje naslednje izpolnjene in podpisane obrazce:
- prijavni obrazec
- dokazilo o povprečni oceni vseh do prijave opravljenih izpitov in vaj na študijskem programu
- motivacijsko pismo na najmanj eni in največ dveh straneh (v slovenščini)

3. FINANČNA DOTACIJA
Na podlagi odobrenih sredstev Evropske Komisije in na podlagi prejetih prijav bo Nacionalna agencija (Center RS za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja – CMEPIUS) Univerzi v Ljubljani odobrila sredstva.
Študent programa Erasmus+  ni samodejno upravičen do Erasmus finančne pomoči.

Finančna pomoč Erasmus  sofinancira stroške študija v tujini in ne pokrije stroškov v celoti. Višina je opredeljena v Pogodbi o dodelitvi finančne pomoči v okviru programa Erasmus+, ki jo študent podpiše po oddaji prijavne dokumentacije in je  v okviru najkrajšega oziroma najdaljšega obdobja po tem javnem razpisu.

Dotacija je lahko odobrena samo za čas trajanja rednih študijskih obveznosti v skladu z akademskim koledarjem na partnerski instituciji ter v okviru najkrajšega oziroma najdaljšega obdobja po tem javnem razpisu.
Študent, ki odhaja v tujino, še naprej prejema celoten znesek morebitne nacionalne štipendije.

Število razpoložljivih mest, višina mesečne finančne pomoči in število odobrenih mesecev  na posameznega študenta so odvisni od višine odobrenih sredstev s strani Nacionalne agencije.
Če odobrena sredstva ne bodo zadoščala za celotno število prijavljenih mesecev študija v tujini, bo UL  znižala število mesecev sofinanciranja.

Pravice, obveznosti in odgovornosti študentov pri dodelitvi finančne pomoči bodo konkretneje opredeljene v Pogodbi o finančni pomoči, ki jo mora študent z UL skleniti pred odhodom na praktično usposabljanje v tujini.

Prijavo je potrebno oddati do 1. marca 2014 Nataši Cetinski (v predal pri knjižnici, osebno v času uradnih ur ali poslati po pošti na naslov Akademija za glasbo, Stari trg 34, 1000 Ljubljana).

Nepopolnih prijav in prijav oddanih po roku, ne bomo sprejemali.