Pretreseni sporočamo, da je nepričakovano umrl odličen umetnik in pedagog violist Mile Kosi

Žalna seja bo v torek, 9.12.2014, ob 12 uri v Šantlovi dvorani.

Violist in pedagog Mile Kosi (30. julij 1944, Ljubljana, † 25. november 2014, Ljubljana) je po maturi na klasični gimnaziji in po diplomi iz violine pri prof. Veroneku na Srednji glasbeni in baletni šoli v Ljubljani začel igrati violo v orkestru RTV Slovenija. Istočasno se je vpisal na Akademijo za glasbo v Ljubljani in leta 1979 diplomiral iz viole pri prof. Aliju Dermelju ter za svoje študijske dosežke prejel univerzitetno Prešernovo nagrado.

Od leta 1965 do leta 1980 je bil tudi solo violist v Orkestru RTV Slovenija. Po uspešno opravljeni avdiciji je 1980 leta postal 1. in solo-violist v Guerzenich Orchestru (Koelnski Filharmoniki) v Koelnu.
Po diplomi je vrsto let poučeval violo na Akademiji za glasbo v Ljubljani, kjer je bil od leta 2003 tudi redno zaposlen.

Sodeloval je v več komornih skupinah (Ljubljanski godalni trio,ansambel Slavko Osterc,Camerata Slovenica, Pierre Feit Concertino, Guerzenich Quartet) in bil leta 1987 kot prvi tujec povabljen za solo-violista v orkester Bayreuther Festspiele.

Kot solist je z pomembnimi dirigenti (Bour,Lehel,Janowski,Imbal,Caridis, Conlon, Stenz …) odigral najbolj popularne in zahtevne koncerte za violo skladateljev Bartoka,Berlioza, Bairda, Martinuja,Straussa,Mozarta itd.
Krstil je kar nekaj njemu posvečenih del slovenskih skladateljev Petrić, Krek, Gabrijelčič, Šivic, Ramovš.

Za svoje izjemno pedagoško delo na Akademiji za glasbo je letos prejel Zlato plaketo Univerze v Ljubljani. Žal izročitve tega priznanja ni dočakal.