Obvestilo

Pretreseni sporočamo, da  je odšel zaslužni profesor Alojz Zupan (1935 – 2012), povezava.

Žalna seja bo v petek, 13. januarja 2012, ob 13:30
v Šantlovi dvorani Akademije za glasbo, Stari trg 34.

Klarinetist Alojz Zupan, se je rodil 21. maja 1935 v kraju Aumetz v Franciji. Glasbeno pot je začel v Trbovljah, kamor se je po vojni vrnil z družino. Po zaključeni Srednji glasbeni šoli, se je vpisal na Akademijo za glasbo v Ljubljani in leta 1961 diplomiral v razredu prof. Mihaela Gunzka. Po diplomi je kot štipendist Prešernovega sklada odšel na izpopolnjevanje v Pariz k prof. Henriju Dioneju. Že v času študija je imel številne solistične nastope, udeleževal se je državnih tekmovanj in prejel nekaj nagrad. Leta 1958 je postal prvi klarinetist Simfonikov RTV Slovenija, kjer je aktivno igral do leta 2000. V tem času je posnel tudi številne solistične plošče ob spremljavi omenjenega orkestra. Kot solist je predstavil je domala vso vrhunsko solistično literaturo svojega instrumenta. Še večje pa je število njegovih posnetkov na radiu in televiziji. Klarinetist Alojz Zupan se enako uspešno loteva standardne in preizkušene literature, kot tudi najnovejših dosežkov glasbenega ustvarjanja. Od leta 1963 deluje tudi na pedagoškem področju, najprej na SGBŠ v Ljubljani, od leta 1987 pa na Akademiji za glasbo v Ljubljani. S svojimi študenti je dosegel številne nagrade na tekmovanjih. Večina jih danes uspešno deluje na glasbenem področju. Deluje kot član domačih in mednarodnih žirij na tekmovanjih mladih klarinetistov. Pripravil in vodil je vrsto seminarjev in mojstrskih tečajev. Od leta 1960 je bil stalni član Pihalnega kvinteta RTV Slovenija do prenehanja delovanja leta 1995. Z omenjenim ansamblom je koncertiral po Sloveniji, Italiji, Avstriji, Nemčiji, Danski, Bolgariji, Španiji, ZDA in Indiji. Od leta 1986 do 2007 je bil umetniški vodja in dirigent mednarodo priznane Delavske godbe Trbovlje s katero je dosegel velike uspehe tako doma, kot v tujini.