Magistrski koncert: Sebastijan Sarapa, klarinet

23.09.2020
11:30
Velika dvorana Palače Kazina

MAGISTRSKI KONCERT

SEBASTIJAN SARAPA, klarinet

Viktor Čižić, klavir, k.g.

Mentor
doc. Tadej Kenig

Spored
1. Claude Debussy (1862 - 1918)
Première rhapsodie za klarinet in klavir

2. Witold Lutosławski (1913 - 1994)
Dance Preludes za klarinet in klavir
I. Allegro molto
II. Andantino
III. Allegro giocoso
IV. Andante
V. Allegro molto

3. Arnold Bax (1883- 1953)
Sonata za klarinet in klavir
I. Molto moderato
II. Vivace

4. Edison Denisov (1929 - 1996)
Sonata za klarinet solo
I. Lento, poco rubato
II. Allegro giusto

5. Jani Golob (1948- )
Grotesque za klarinet in klavir

6. Jules Mazellier (1879 – 1959)
Fantaisie-ballet za klarinet in klavir


Claude Debussy (1862–1918) je bil francoski skladatelj in se skupaj z Mauriceom Ravelom smatra za enega najbolj znanih impresionistov, čeprav je osebno zavračal tako označbo kadar je šlo za njegova dela. Na predlog takratnega direktorja Pariškega konservatorija, skladatelja Gabriela Fauréa, je Rapsodijo napisal leta 1910 kot skladbo za letni izpit tamkajšnjih študentov klarineta. Leto po tem jo je tudi orkestriral za klarinet in simfonični orkester.

Witold Lutosławski (1913–1994) je bil poljski skladatelj in dirigent. Študiral je klavir in kompozicijo v Varšavi. Na njegova zgodnja dela je zelo vplivala poljska narodna glasba. V svojem stilu je uporabil širok razpon bogatih prostorskih tekstur in je na koncu petdesetih let prejšnjega stoletja začel razvijati lastne karakteristične kompozicijske tehnike. Dance preludes je zadnja skladba navdahnjena s folklornimi motivi, napisana pa je na predlog Tadeusza Ochlewskog, glasbenega založnika iz Krakova.

Sir Arnold Bax (1883–1953) ) je bil angleški skladatelj, pesnik in avtor. Njegov ploden opus vključuje samospeve, zborovsko glasbo, komorna dela in skladbe za klavirska, najbolj poznan pa je po svoji orkestralni glasbi. To dvostavčno sonato je prvi izvedel britanski klarinetist Frederick Thurston leta 1935 v Londonu. Sonata je hitro postala ena Baxovih najbolj poznanih dela. Zaradi prijateljevanja s pianistko Harriet Cohen, ki je igrala klavir tudi na premieri Sonate, se je odločil poudariti tudi vlogo klavirja.

Edison Denisov (1929–1996) je bil ruski skladatelj in je bil del tako imenovane underground, oziroma nekonformistične šole ruske avantgarde. Bil je Šostakovičev učenec, a je zaradi svojega glasbenega izraza prišel na črno listo Zveze sovjetskih skladateljev skupaj s Sofio Gubajdulino in drugimi pomembnimi skladatelji. Njegova je Sonata je ena od najpomembnejših del modernistične post-serialne klarinetistične literature.

Jani Golob (1948–) je slovenski skladatelj, aranžer, violinist in pedagog. Opus Janija Goloba je pogosto na meji resne, zabavne in jazzovske glasbe. Poleg mnogih komornih in orkestralnih del obsega tudi scensko, filmsko, zabavno glasbo ter priložnostno glasbo za različne slovenske oglase, televizijske avize, itd. Golob si kot skladatelj privošči prijetno razkošje neodvisnosti, tudi do trendov sodobne glasbe.

Jules Mazellier (1879–1959) je bil francoski skladatelj in dirigent. Študiral je kompozicijo pri Charlesu Lenepveu na Pariškem konservatoriju. Leta 1909 je osvojil Prix de Rome z opero enodejanko La Roussalka. Predhodnik nagradi je bil "dvoboj" z Nadio Boulanger, ki se je istega leta prijavila za isto nagrado z istim libretom. Mazellier je kasneje predaval na Konservatoriju v Parizu kot profesor. Razen Fantazije, ki je napisal za letni izpit za klarinet na konservatoriju, je komponiral še komorna dela in opere.

Na vrh