ODDELKI
- ODDELEK ZA KOMPOZICIJO IN GLASBENO TEORIJO
- ODDELEK ZA DIRIGIRANJE
- ODDELEK ZA PETJE
- ODDELEK ZA INSTRUMENTE S TIPKAMI
- ODDELEK ZA GODALA IN DRUGE INSTRUMENTE S STRUNAMI
- ODDELEK ZA PIHALA, TROBILA IN TOLKALA
- ODDELEK ZA GLASBENO PEDAGOGIKO
- ODDELEK ZA SAKRALNO GLASBO
- ODDELEK ZA STARO GLASBO
KATEDRE
- KATEDRA ZA KOMORNO IGRO
- KATEDRA ZA GLASBENOTEORETIČNE PREDMETE
- KATEDRA ZA ZGODOVINO GLASBE
- KATEDRA ZA JAZZ
- KATEDRA ZA KLAVIR A, B, C
- KATEDRA ZA KOREPETICIJE
- KATEDRA ZA GLASBENOPEDAGOŠKE PREDMETE
- KATEDRA ZA NOVO GLASBO
- KATEDRA ZA TROBILA
ODDELEK ZA KOMPOZICIJO IN GLASBENO TEORIJO
Študij kompozicije na Slovenskem se je začel organizirano v drugi polovici 19. stoletja z nastankom Glasbene matice in Orglarske šole. Že tedaj so številni skladatelji nadaljevali s študijem tudi v tujini, danes pa smo dejavno vpeti v evropsko mrežo glasbenih visokih šol. Oddelek intenzivno sodeluje s sosednjimi institucijami v Budimpešti, Gradcu, na Dunaju, v Zagrebu, Beogradu, Vidmu, Freiburgu, Baslu in drugimi; aktivno je vključen v mednarodno izmenjavo Erasmus. Bolonjski študij poteka v dveh stopnjah, s poudarkom na umetniškem, glasbeno-teoretičnem in pedagoškem izobraževanju. Vse predmete na oddelku poučujejo vrhunsko usposobljeni skladatelji. S skrbno načrtovanim in mednarodno primerljivim študijskim programom zagotavlja vrhunsko izobrazbo in praktično usposobljenost v zelo širokem slogovnem okviru sodobnih kompozicijskih praks. S tem študentom zagotavlja ustrezne kompetence, ki jih zahteva sedanji dinamični čas. Le malo sorodnih ustanov v svetovnem merilu se lahko pohvali s tako velikim številom izvedb študentskih skladb s priznanimi domačimi in tujimi vrhunskimi ansambli, glasbeniki in dirigenti. Oddelek že od leta 2014 vsako leto organizira mednarodne tedne s predavanji priznanih mednarodnih skladateljev in drugih glasbenih umetnikov in s spremljajočimi koncerti, izven le-teh pa skozi akademsko leto še vrsto posameznih gostovanj tujih umetnikov. Je tudi nosilec projekta mini oper, v okviru katerega študenti kompozicije v sodelovanju s študenti dramskega pisanja z UL AGRFT ustvarijo kratke opere, ki jih potem izvedejo študenti vseh ostalih oddelkov. Projekt ima že od samega začetka mednarodno dimenzijo, saj je redno vabljen tudi na ugledne mednarodne odre. Ob umetniškem in pedagoškem področju razvijamo tudi znanstveno področje glasbene teorije, imamo podiplomski, doktorski študij glasbene teorije v sodelovanju s študijem humanistike FF UL, uvajamo pa tudi tretjestopenjski umetniški študij, umetniški doktorat. Postopek priprave študija se končuje.
Kakovostno delo se odraža tudi v številnih priznanjih, ki jih dosegajo naši študentje tako doma, kot v tujini, prav tako so uspešni njihovi mentorji.
Predstojnik: prof. dr. Andrej Misson (andrej.misson@ag.uni-lj.si)
Redno zaposleni sodelavci:
prof. Marko Mihevc |
|
prof. Dušan Bavdek |
|
izr. prof. Vito Žuraj |
|
prof. dr. Andrej Misson |
|
prof. Jaka Pucihar |
|
prof. Urška Pompe |
|
izr. prof. Rok Golob |
|
doc. Matej Bonin |
|
doc. David Veber |
|
doc. Damijan Močnik |
|
Honorarni sodelavci:
zasl. prof. Jani Golob |
|
doc. Steve Klink |
|
doc. Steven Loy |
|
asist. Ambrož Čopi |
|
asist. Katarina Pustinek Rakar |
|
asist. Simon Penšek |
|
Programi in smeri:
- Univerzitetni študijski program I. stopnje Glasbena umetnost: kompozicija in glasbena teorija
- Magistrski študijski program II. stopnje Glasbena umetnost, magistrski študijski program II. stopnje Glasbeno-teoretska pedagogika: kompozicija in glasbena teorija
- Interdisciplinarni doktorski študijski program III. stopnje Humanistika in družboslovje: kompozicija in glasbena teorija
Oddelek za dirigiranje UL AG se ponaša z bogato zgodovino in zaseda svoje mesto v izboru študijskih programov že vse od ustanovitve Akademije za glasbo. Prvi profesor dirigiranja je bil Danilo Švara, ki je izobrazil veliko število uspešnih dirigentov. Vsi njegovi nasledniki so negovali to tradicijo, ki se nadaljuje vse do današnjih dni in v prihodnost.
Bodoči študenti imajo možnost izbrati orkestrsko ali zborovsko dirigiranje. Kljub specifikam obeh smeri, je oddelek močno povezan v celoto, ki daje Akademiji močan pečat pri svojem delovanju. Študij dirigiranja je zelo raznolik in inteziven, saj obsega usvajanje vrste veščin in znanj potrebnih za izoblikovanje in razvoj dirigenta.
Študentom in študentkam med študijem poleg individualnega pouka ponujamo širok in pester izbor praktičnega dela z različnimi ansambli znotraj in zunaj naše ustanove. Tako imajo priložnost v praksi spoznati potek dirigentovega dela od priprav in študija partitur, pa vse do izvedbe vaj in koncertov (predstav) ter sodelovati s simfoničnim in pihalnim orkestrom Akademije, mešanim, komornim in dekliškim pevskim zborom Akademije ter različnimi priložnostnimi ansambli. Redno sodelujejo pri oblikovanju in poustvarjanju večjih projektov, kot npr. vokalno-instrumentalna dela, operne produkcije, ... Pri individualnih urah se osredotočamo na oblikovanje in razvijanje tehnike ter študij raznolikega repertoarja, pri praktičnem delu pa je poudarek na spoznavanju in nabiranju izkušenj, ki so pomembno učno sredstvo pri študiju dirigiranja. Oddelek redno organizira tudi predavanja in mojstrske tečaje, tako z domačimi kot tujimi predavatelji, kar še dodatno bogati učni proces.
Za zaključek študija in svoje magistrsko delo imajo študenti priložnost dirigirati različnim profesionalnim zasedbam, kar je vsekakor velika spodbuda pri nadaljnem razvoju in karierni poti.
Predstojnik: izr. prof. Sebastjan Vrhovnik (sebastjan.vrhovnik@ag.uni-lj.si)
Redno zaposleni sodelavci:
- izr. prof. Simon Dvoršak (orkestrsko dirigiranje; orkester)
- prof. Marko Vatovec (zborovsko dirigiranje; zbor)
- izr. prof. Sebastjan Vrhovnik (zborovsko dirigiranje; zbor)
Honorarni sodelavci:
- doc. Marko Hribernik (partiturna igra)
- prof. Marko Letonja (orkestrsko dirigiranje)
Programi in smeri:
Glasbena umetnost (dodiplomski)
orkestrsko dirigiranje / zborovsko dirigiranje
Glasbena umetnost (magistrski)
orkestrsko dirigiranje / zborovsko dirigiranje
Glasbeno teoretska pedagogika (magistrski)
orkestrsko dirigiranje / zborovsko dirigiranje
Oddelek za petje UL AG si prizadeva svojim študentkam in študentom zagotoviti raznoliko možnost izobraževanja; tako se tekom študijskega leta ponuja veliko priložnosti nastopanja na koncertnih in opernih odrih, tako z različnimi komornimi zasedbami v okviru UL Akademije za glasbo, Baročnim in Simfoničnim orkestrom UL AG, izbrani študenti AG pa tudi redno sodelujejo z Orkestrom SNG opere in baleta Ljubljana, Orkestrom Slovenske filharmonije ter s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija.
V sklopu študijskega leta organiziramo na Oddelku za petje oddelčne nastope, kjer se predstavijo študenti vseh mentorjev, ločeno organiziramo tudi razredne nastope vseh mentorjev, organiziramo pa tudi operne produkcije; eno leto damo poudarek baročni ali komorni operi, v sodelovanju s Cankarjevim domom, naslednje leto izvajajo študenti petja Mini opere napisane s strani študentov kompozicije, tretje leto pa se lotimo izziva 'velike' operne produkcije v sodelovanju s SNG Opera in balet Ljubljana.
Komorni koncerti in recitali potekajo redno v dvoranah UL AG in v sodelovanju s Festivalom Ljubljana v ciklusu koncertov 'Mladi virtuozi', redno pa sodelujemo tudi z Glasbeno matico pri njenih različnih koncertnih in opernih projektih.
Oddelek za petje AG ponuja tekom študijskega leta tudi gostovanja tujih predavateljev; tako s področja operne režije, kakor tudi pevskih seminarjev.
Naši diplomanti so nagrajenci in finalisti mnogih pevskih tekmovanj doma in v tujini (Neue Stimmen, Belvedere, Francisco Vinas, Virgilijus Noreika, Ferrucio Tagliavini, itn.) in solisti različnih opernih hiš in festivalov (Basel, Frankfurt, Milanska Scala, Stuttgart, Wroclaw, Helsinki, Staatsoper Berlin, Krakov, Reka, Zagreb, Ljubljana, Maribor, Koblenz, Stockholm, Nürnberg, Paris, Salzburger Festspiele, Tiroler Festspiele Erl, Bregenzer Festspiele, Oster Festspiele Salzburg, Savonlinna Opera Festival, Staatsoper Hamburg, Zomeropera Alden Biesen, Festival Ljubljana, itn.).
Predstojnik: prof. Matjaž Robavs (matjaz.robavs@ag.uni-lj.si)
Redno zaposleni sodelavci:
- prof. Matjaž Robavs, mag. art.
- prof. Pia Brodnik
- prof. Barbara Jernejčič Fürst, mag. art.
- doc. Theresa Plut
Honorarni sodelavci:
- asist. Edita Garčević Koželj
- doc. Nuška Drašček Rojko
Študijski programi:
- Univerzitetni študijski program I. stopnje Glasbena umetnost: petje
- Magistrski študijski program II. stopnje Glasbena umetnost
- Magistrski študijski program II. stopnje Instrumentalna in pevska pedagogika: petje
ODDELEK ZA INSTRUMENTE S TIPKAMI
Oddelek za instrumente s tipkami UL AG je kot pomemben gradnik visokošolskega glasbenega izobraževanja prisoten v slovenskem prostoru že od leta 1919, ko je bil ustanovljen Konservatorij Glasbene matice. Z ustanovitvijo Državnega konservatorija leta 1926 je bila dosežena visoka stopnja izobraževanja (prej višja stopnja). Po drugi svetovni vojni je bila pod okriljem Univerze v Ljubljani ustanovljena Akademija za glasbo.
Na Oddelku za instrumente s tipkami poteka študij na univerzitetni in magistrski stopnji za instrumente klavir, orgle in harmonika. Predavatelji so habilitirani mednarodno priznani domači in tuji umetniki in pedagogi.
Študenti naše ustanove imajo odlične pogoje za umetniško udejstvovanje, saj se lahko dokazujejo na abonmajskih koncertih v okviru Akademije. Koncerti so zajeti v solističnih, komornih ali orkestrskih ciklih. Poseben privilegij pa je možnost solističnega nastopanja s profesionalnimi orkestri na osmih koncertih vsako leto.
Na oddelku za instrumente s tipkami si prizadevamo za čim večjo mednarodno izmenjavo. Profesorji in študenti v okviru Erasmus redno gostujemo na tujih visokošolskih glasbenih ustanovah. Istočasno pa vabimo ugledne umetnike in pedagoge iz tujine, da našim študentom posredujejo svoje izkušnje!
Magistranti Oddelka za instrumente s tipkami Akademije za glasbo delujejo na vseh stopnjah glasbenega izobraževanja v domovini in v tujini. Mnogi so tudi priznani solisti ali iskani komorni glasbeniki v širšem mednarodnem prostoru.
Obnova palače Kazina je v polnem teku. Z veseljem pričakujemo selitev v nove prostore, saj nam bo tako omogočeno umetniško in pedagoško delo še na višjem nivoju.
Predstojnik: prof. Vladimir Mlinarič (vladimir.mlinaric@ag.uni-lj.si)
Sodelavci:
KLAVIR |
|
Redno zaposleni:
|
Honorarni sodelavci:
|
ORGLE |
|
Redno zaposlena:
|
|
HARMONIKA |
|
|
Študijski programi:
- Univerzitetni študijski program I. stopnje Glasbena umetnost: klavir, orgle, harmonika
- Magistrski študijski program II. stopnje Glasbena umetnost,
- Magistrski študijski program II. stopnje Instrumentalna in pevska pedagogika: klavir, orgle, harmonika
ODDELEK ZA GODALA IN DRUGE INSTRUMENTE S STRUNAMI
Oddelek za godala in druge instrumente s strunami pokriva vse instrumente iz področja godal in harfo ter kitaro kot predstavnika brenkal. Študijski programi za te instrumente so zastavljeni z enako filozofijo kot za vse ostale instrumente na Akademiji za glasbo. Glavnina pozornosti, kar je razvidno tudi z obtežitvijo s kreditnimi točkami, je na vseh treh študijskih programih – enem dodiplomskem in dveh podiplomskih – usmerjena k delu z izbranim instrumentom, po katerem se imenuje tudi smer študija. Ta del študija poteka individualno z mentorjem »glavnega predmeta«.
Na dodiplomskem študijskem program je poleg tega velik del študija posvečen področjema splošne glasbene kulture in glasbenega stavka. Na podiplomski stopnji (magistrski študij) pa je na umetniškem programu največji poudarek študija v umetniškem izpopolnjevanju na izbranem instrumentu, na pedagoškem programu pa na izbran instrument v pedagoškem kontekstu, saj je polovica kreditnih točk tega programa iz tako imenovanih pedagoško-andragoških vsebin. V vseh treh študijskih programih ima svoj delež tudi izbirnost, tako da si študenti deloma lahko sami oblikujejo svoj kurikulum. Izbirne vsebine so iz področij glasbene kulture in muzikologije, jazza, sodobne glasbe, stare glasbe, skupinskega muziciranja (komorna igra, razni orkestri) ter še nekaterih drugih. Že v obveznem delu predmetnika študijski programi predvidevajo predmete skupinskega muziciranja kot sta komorna igra in orkestri. Ta pouk, ki ima za cilj tudi umetniško produkcijo (kakor tudi individualni pouk pri posameznih instrumentih), izvajamo tudi v sodelovanju s kolegi z drugih oddelkov in kateder.
Na samem oddelku pa delujeta dva večja sestava, komorni godalni orkester in kitarski orkester. Poleg s študijskim programom določenimi vsebinami študij plemenitimo z dodatnimi dogodki in projekti kot so mojstrski tečaji in predavanja gostujočih strokovnjakov ter s koncertnimi projekti zasnovanimi na oddelku. Vsi sodelavci na oddelku, tako redno zaposleni kot honorarni, smo zelo angažirani pri svojem pedagoškem delu, kar potrjuje konstanten dvig kvalitete magistrskih del naših študentov, katerim smo priča v zadnjih letih, tako njihovih magistrskih koncertov kot pisnih magistrskih nalog. Prav tako o tem priča veliko število že omenjenih dodatno organiziranih dogodkov in projektov, ne navsezadnje pa to dokazujejo uspehi naših študentov, ki redno sodelujejo v mednarodnih orkestrih (G. Mahler) in dosegajo nagrade na tekmovanjih v Sloveniji in tujini.
Alumni, ki izhajajo iz oddelka, pa so med vidnejšimi predstavniki svoje stroke, ne glede na to v kakšnem umetniškem žanru delujejo pa naj bo to solistično, komorno, orkestrsko, v jazzu, na področju sodobne ali stare glasbe in morda še kakšnem, prav nič manj pa niso uspešni na pedagoškem področju.
Prof. Tomaž Rajterič
Predstojnik: prof. Tomaž Rajterič (tomaz.rajteric@ag.uni-lj.si)
Redno zaposleni sodelavci:
prof. Volodja Balžarorsky |
|
prof. Monika Skalar |
|
prof. Vasilij Meljnikov |
|
izr. prof. Janez Podlesek |
|
izr. prof. Žiga Brank |
|
doc. Marija Rome |
|
prof. Gal Faganel |
|
doc. Eldar Saparayev |
|
prof. Zoran Marković |
|
prof. Mojca Zlobko Vajgl |
|
prof. Andrej Grafenauer |
|
doc. Katja Porovne Silič |
|
prof. Tomaž Rajterič |
|
Honorarni sodelavci:
- prof. Gorjan Košuta, violina
- doc. Lana Trotovšek, violina
- doc. Anja Bukovec, violina
- asist. Andrei Provotorov, violina
- prof. Emile Cantor, viola
- zasl. prof. Miloš Mlejnik, violončelo
- asist. Sebastian Bertoncelj, violončelo
Programi in smeri:
- Glasbena umetnost (dodiplomski)
- smeri: violina, viola, violončelo, kontrabas, harfa, kitara
- Glasbena umetnost (magistrski)
- smeri: violina, viola, violončelo, kontrabas, harfa, kitara
- Instrumentalna in pevska pedagogika (magistrski)
- smeri: violina, viola, violončelo, kontrabas, harfa, kitara
ODDELEK ZA PIHALA, TROBILA IN TOLKALA
Oddelek za pihala, trobila in tolkala UL AG spada med najštevilčnejše oddelke Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani, tako po številu študentov kot tudi po številu profesorjev. Na oddelku se izvajajo dodiplomski in magistrski študijski program Glasbena umetnost in magistrski študijski program Instrumentalna in pevska pedagogika na smereh: flavta, oboa, klarinet, fagot, saksofon, trobenta, rog, pozavna, tuba in sorodni instrumenti ter tolkala.
Študijski proces bogati umetniško delovanje študentov, ki se redno predstavljajo na domačih in tujih koncertnih odrih ter v okviru različnih koncertnih ciklov. Nastopajo v Pihalnem orkestru, Brass ansamblu, ansamblu rogov, klarinetov in saksofonov, v tolkalnih projektih, na flavtističnih večerih, solističnih recitalih idr. Med njimi so tudi dobitniki Prešernovih nagrad na akademski in univerzitetni ravni ter prejemniki diplomskih listin s pohvalo. Odlične rezultate dosegajo tudi na nacionalnih in mednarodnih tekmovanjih. Številni so uspešni na avdicijah za solistične nastope s profesionalnimi slovenskimi orkestri, kot so Orkester Slovenske filharmonije, Orkester Opere in baleta SNG Ljubljana in Orkester Opere in baleta SNG Maribor, s katerimi dosegajo zavidljive uspehe. Že v času študija naši študentje sodelujejo v različnih orkestrih in tako že v tem času pridobivajo dodatne umetniške kompetence.
V okviru mednarodne dejavnosti oddelka redno organiziramo seminarje mednarodno uveljavljenih umetnikov in vrhunskih profesorjev, s katerimi bogatimo študijski proces, študentje pa na seminarjih nadgrajujejo svoje znanje in pridobivajo nove izkušnje. Aktivno je tudi vključevanje študentov v Erasmus program. Številni študenti v času študija nekaj časa preživijo na drugih evropskih glasbenih institucijah, prav tako pa oddelek vsako leto gosti tuje študente.
Študij na Oddelku za pihala, trobila in tolkala Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani študentom omogoča razvijati umetniške in pedagoške potenciale, pridobivanje kakovostnega znanja in praktičnih izkušenj ter ustrezne umetniške in pedagoške kompetence za samostojno delo na poklicni poti.
Predstojnik: izr. prof. Simon Klavžar (simon.klavzar@ag.uni-lj.si)
Sodelavci:
FLAVTA |
|
Redno zaposleni:
|
Honorarni sodelavci:
|
OBOA |
|
Honorarni sodelavci:
|
|
KLARINET |
|
Redno zaposleni:
|
Honorarni sodelavci:
|
FAGOT |
|
Honorarni sodelavci:
|
|
SAKSOFON |
|
|
|
TROBENTA |
|
Redno zaposleni:
|
Honorarno sodelavci:
|
ROG |
|
Redno zaposleni:
|
Honorarni sodelavci:
|
POZAVNA |
|
Redno zaposleni:
|
Honorarni sodelavci:
|
TUBA |
|
Honorarni sodelavci:
|
|
EVFONIJ |
|
Honorarni sodelavci:
|
|
TOLKALA |
|
Redno zaposleni:
|
Honorarno sodelavci:
|
Študijski programi:
- Univerzitetni študijski program I. stopnje Glasbena umetnost: flavta, oboa, klarinet, fagot, saksofon, trobenta, rog, pozavna, tuba, tolkala
- Magistrski študijski program II. stopnje Glasbena umetnost,
- Magistrski študijski program II. stopnje Instrumentalna in pevska pedagogika: flavta, oboa, klarinet, fagot, saksofon, trobenta, rog, pozavna, tuba, tolkala
ODDELEK ZA GLASBENO PEDAGOGIKO
Oddelek za glasbeno pedagogiko UL AG izobražuje študente za delovanje v splošnem šolstvu (poučevanje obveznega predmeta glasbena umetnost in glasbenih izbirnih predmetov v osnovnih šolah; poučevanje predmeta glasba in drugih glasbenih predmetov v srednjem šolstvu), za delovanje v glasbenem šolstvu (izvajanje programov predšolske vzgoje, poučevanja nauka o glasbi in solfeggia v glasbeni šoli) in za vodenje šolskih pevskih zborov. Študenti se v času študija vključujejo v mednarodne izmenjave in prek zborovskega udejstvovanja sodelujejo v umetniških projektih UL AG. Na magistrski in doktorski stopnji študija so vključeni v strokovno, znanstveno in umetniško raziskovalno delo. V študijskem procesu ima veliko vlogo vsakoletna pedagoška praksa, ki omogoča kandidatom preverjanje poklicne odločitve in sooblikuje profesionalno identiteto diplomanta. Na prvostopenjskem univerzitetnem študiju glasbena pedagogika je večina predmetov vpetih v module (Zborovodski modul, Splošni pedagoški modul, Glasbeno-teoretični modul, Izvajalski modul). Skupaj s samostojnimi predmeti in izbirnimi predmeti, ki se povečujejo na magistrskem študiju, dajejo študentom možnost razvoja kompetenc na številnih strokovnih področjih. Kompetence in učni izidi omogočajo študentom, da se že v času študija vključujejo v različne oblike neformalnega glasbenega izobraževanja in kuturno-umetnostnega udejstvovanja. Študijski letniki so v primerjavi z ostalimi fakultetami na UL AG majhni, kar omogoča individualizirano in personalizirano delo študentov.
Oddelek za glasbeno pedagogiko organizira mednarodne tedne z gostujočimi uveljavljenimi znanstveniki in strokovnjaki. Znanstveno-raziskovalni dosežki so predstavljeni v reviji Glasbenopedagoški zbornik Akademije za glasbo v Ljubljani. Študenti sodelujejo tudi v različnih projektih ter publicirajo prispevke v strokovni periodiki. Na oddelku delujoči profesorji in zunanji sodelavci samostojno raziskujejo, sodelujejo v različnih projektih, izdajajo in urejajo znanstvene monografije ter publicirajo prispevke v mednarodnih in domačih revijah. Delovanje Oddelka za glasbeno pedagogiko UL AG je predstavljeno v radijski oddaji Nove glasbene generacije https://ars.rtvslo.si/2019/12/nove-glasbene-generacije-248/.
Predstojnica: prof. dr. Darja Koter (darja.koter@ag.uni-lj.si)
Redno zaposleni sodelavci:
Prvostopenjski univerzitetni študijski program Glasbena pedagogika
Ime in priimek |
Predmet |
doc. dr. Tina Bohak Adam |
|
izr. prof. dr. Katarina Habe |
|
prof. dr. Darja Koter |
|
prof. dr. Irena Lesar |
|
prof. dr. Andrej Misson |
|
prof. Urška Pompe |
|
izr. prof. Anton Potočnik |
|
izr. prof. dr. Branka Rotar Pance |
|
prof. Marko Vatovec |
|
izr. prof. Sebastjan Vrhovnik |
|
prof. dr. Jernej Weiss |
|
doc. dr. Katarina Zadnik |
|
izr. prof. Vito Žuraj |
|
Magistrski študijski program 2. stopnje Glasbena pedagogika
Ime in priimek |
Predmet |
doc. dr. Tina Bohak Adam |
|
izr. prof. Rok Golob |
|
izr. prof. dr. Katarina Habe |
|
izr. prof. dr. Janez Jerman |
|
prof. dr. Darja Koter |
|
doc. dr. Drago Kunej |
|
prof. dr. Andrej Misson |
|
prof. mag. Jaka Pucihar |
|
izr. prof. dr. Branka Rotar Pance |
|
prof. Marko Vatovec |
|
izr. prof. Sebastjan Vrhovnik |
|
doc. dr. Katarina Zadnik |
|
Honorarni sodelavci:
Prvostopenjski univerzitetni študijski program Glasbena pedagogika
Ime in priimek |
Predmet |
asist. Ambrož Čopi |
|
strok. svet. Andraž Hauptman |
|
asist. Edita Garčević Koželj |
|
strok. svet. Marta Kržič |
|
strok. svet. Julieta Kubik de Habjanič |
|
strok. svet. Brigita Pavlinc |
|
asist. Aleš Pogačnik |
|
strok. svet. mag. Bernarda Rakar |
|
asist. Brigita Tornič Milharčič |
|
strok. svet. Aleš Vesel |
|
Magistrski študijski program 2. stopnje Glasbena pedagogika
Ime in priimek |
Predmet |
strok. svet. Andraž Hauptman |
|
asist. Edita Garčević Koželj |
|
strok. svet. Marta Kržič |
|
strok. svet. Julieta Kubik de Habjanič |
|
strok. svet. Brigita Pavlinc |
|
asist. Brigita Tornič Milharčič |
|
strok. svet. Aleš Vesel |
|
Programi in smeri:
- Prvostopenjski univerzitetni študijski program Glasbena pedagogika,
- Magistrski študijski program 2. stopnje Glasbena pedagogika,
- Interdisciplinarni doktorski študijski program Humanistika in družboslovje, področje Glasbena pedagogika.
Za vse, ki želijo slediti idealu celovitega glasbenika, lahko predstavlja umetniška smer Sakralna glasba Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani izredno privlačen in zanimiv študij, kar v skoraj tridesetih letih delovanja potrjuje veliko zanimanje za študij na tem oddelku, tudi iz tujine.
Znano je, da vse ugledne akademske glasbene ustanove po Evropi v svojih univerzitetnih programih vsebujejo posebne oddelke, ki izobražujejo in oblikujejo celosten profil glasbenika, ki ga v tisočletni evropski kulturi poznamo pod besedama musicus in cantor, t. j. univerzitetno izobraženega glasbenika, učitelja-‘magister’ v kompozicijskih vedah, v petju, v koncertiranju in improviziranju na orglah ter v sposobnostih poučevanja glasbe in vodenja zbora.
Tako je bil stari in sedaj tudi prenovljeni 'bolognjski' študijski program Sakralna glasba na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani, ki to izročilo nadaljuje, zasnovan po načelu, da šele večplastno oblikovan glasbenik teoretik in praktik pomeni celovitega glasbenika.
Ta specifični univerzitetni program je v Sloveniji sorazmerno nov: na Akademiji za glasbo so ga pod nazivom univerzitetni program Cerkvena glasba uvedli šele leta 1992. Vemo pa, da ima v Evropi in v Sloveniji – poleg filozofije, teologije, medicine in prava – najdaljše izročilo. V slovenski zgodovini so se iz tovrstnih glasbenih profilov razvile prve glasbene ustanove (Accademia Philharmonicorum Labacensium) pa tudi znamenite osebnosti (Jurij Chrysippus, Balthasar Praspergius, Primož Trubar, Jacobus Handl - Gallus, Janez Krstnik Dolar), ki so še danes pomemben del slovenskega nacionalenega kulturnega ponosa. Spomladi leta 2005 se je Oddelek za cerkveno glasbo preimenoval v Oddelek za sakralno glasbo, saj novi izraz za univerzitetni program točneje izrazi miselno odprtost do časovno in slogovno izredno bogatega segmenta evropske in slovenske glasbene zakladnice.
V primerjavi zlasti s severnoevropskimi podobnimi ustanovami sta v Sloveniji po uspešno zaključenem triletnem prvostopenjskem študiju na dvoletni drugi bolonjski stopnji za pridobitev akademskih naslovov predvideni namenoma le dve smeri specializacije oz. težišči izbire: sakralni glasbenik organist in sakralni glasbenik zborovodja. Sklop praktičnih glasbeno-poustvarjalnih predmetov (orgle, orgelska improvizacija, zborovodstvo in gregorijanski koral), ki so jedro programa, enakovredno in močno podpira kot eden od nosilnih stebrov študijskega procesa tudi v obeh težiščih specializacije sklop teoretičnih in zahtevam programa prilagojenih glasbeno-teoretičnih in kompozicijskih ved (skozi prizmo kompozicijskih tehnik zgodovinsko-slogovno zastavljen glasbeni stavek, glasbena analiza ter vokalna in orgelska kompozicija). Ob smiselno načrtovanih izbirnih predmetih je mogoče nadaljevanje študija na tretjestopenjskem doktorskem študiju doma ali v tujini, pa tudi prehod na študijske smeri znotraj Akademije za glasbo (kompozicija, dirigiranje, inštrumenti s tipkami, stara glasba, glasbena pedagogika ipd.).
Za vse, ki zasledujejo ideal celovitega glasbenika, je program Sakralna glasba Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani izredno privlačen in zanimiv. Dosedanji diplomanti oddelka so poleg rednega dela v slovenski cerkveni glasbi tudi zelo iskani koncertanti, zborovodje in dirigenti, učitelji orgel in učitelji raznovrstnih glasbeno-teoretičnih disciplin, nekateri tudi uspešni ravnatelji glasbenih in orglarskih šol. Oddelek želi tudi v bodoče prispevati slovenskemu nacionalnemu prostoru vrednoto celovitega humanistično izobraženega lika glasbenika, ki je ravno v sodobnem kriznem času v slovenski in evropski družbi močno potreben.
Ime predstojnika: prof. dr. Mario Perestegi (mario.perestegi@ag.uni-lj.si)
Redno zaposleni sodelavci:
izr. prof. Anton Potočnik |
|
prof. dr. Mario Perestegi |
|
doc. Damijan Močnik |
|
Honorarni sodelavci:
zasl. prof. Maks Strmčnik |
|
zasl. prof. mag. Ivan Florjanc |
|
|
|
Programi in smeri:
Glasbena umetnost (dodiplomski)
Glasbena umetnost (magistrski, modul glavnega predmeta: orgle ali zborovsko dirigiranje)
Glasbeno-teoretska pedagogika (magistrski)
Študij glasbene umetnosti, historičnih instrumentov, historične izvajalske prakse in splošne kulture obdobja renesanse in baroka, so pomemben in sestavni del splošno glasbenega visokošolskega in univerzitetnega izobraževanja.
Oddelek za staro glasbo ponuja izbiro glavnih smeri: kljunasta flavta in čembalo; izpopolnjevalne programe, ter interdisciplinarne izbirne predmete, ki študentom omogočajo boljši in intenzivnejši pregled in nadgradnjo znanja izvajanja glasbene literature renesanse in baroka preko historične izvajalske prakse.
Predhodno, dolgoletno šolanje pri glavnih predmetih čembalo in kljunasta flavta, ni nujno potrebno. Zainteresiranim za študij čembala se upošteva pred-akademsko izobraževanje na klavirju ali orglah. Prehodi študija med mednarodnimi visokošolskimi institucijami med letniki ali semestri na UL AG so večinoma izvedljivi in jih tudi prakticiramo.
Za profesionalne glasbenike, z že zaključenim študijem, tudi v mednarodnem prostoru, oddelek za staro glasbo UL AG, po novem nudi tudi izpopolnjevalne programe ali t. i. Supplimentary Studies. Ti omogočajo nadgradnjo ali dopolnjujejo službeno potrebo po Supplement diplomi za smeri: baročna violina, baročna viola, baročno violončelo, baročna traverso flavta, kljunasta flavta, čembalo in komorna glasba z uporabo generalnega basa.
Mednarodni tim profesorjev oddelka za staro glasbo ponuja vpisanim in zainteresiranim študentom različnih smeri in predmetov, kot so: klavir, orgle, flavta, violina, viola, violončelo, kontrabas, petje možnost večletnega študija izbirnih predmetov: čembalo B, kljunasta flavta B, baročna violina in viola, baročni violončelo, baročna traverso flavta, baročni orkester UL AG, komorna igra z uporabo generalnega basa, historična izvajalska praksa 1 in 2 (dodiplomski študij), historična izvajalska praksa M1 in M2 (podiplomski študij).
Predstojnik: prof. Egon Mihajlović (egon.mihajlovic@ag.uni-lj.si)
Redno zaposleni sodelavci:
- prof. Egon Mihajlović: čembalo, historična izvajalska praksa 1, 2, M1 in M2, komorna igra z uporabo generalnega basa
Honorarni sodelavki:
asist. Martina Okoliš |
|
Honorne sodelavke (izbirni predmeti):
Monika Toth |
|
prof. Lucia Rizzello |
|
doc. Maruša Brezavšček |
|
Kaja Kapus |
|
Izpopolnjevalni program/Supplementary Studies:
prof. Egon Mihajlović |
|
Monika Toth |
|
prof. Lucia Rizzello |
|
Kaja Kapus |
|
Programi in smeri:
- Glasbena umetnost (dodiplomski)
smer: čembalo
smer: kljunasta flavta - Glasbena umetnost (magistrski)
smer: čembalo
smer: kljunasta flavta - Instrumentalna in pevska pedagogika (magistrski)
smer: čembalo
smer: kljunasta flavta
KATEDRE
KATEDRA ZA KOMORNO IGRO
vodja: prof. Borut Zagoranski
KATEDRA ZA GLASBENOTEORETIČNE PREDMETE
vodja: prof. Urška Pompe
KATEDRA ZA ZGODOVINO GLASBE
vodja: prof. dr. Darja Koter
KATEDRA ZA KLAVIR A, B, C
vodja: strok. svet. Aleš Vesel
KATEDRA ZA KOREPETICIJE
vodja: strok. svet. Ivan Jose Vombergar
KATEDRA ZA GLASBENOPEDAGOŠKE PREDMETE
vodja: izr. prof. Žiga Brank
KATEDRA ZA NOVO GLASBO
vodja: prof. Luka Juhart
KATEDRA ZA TROBILA
vodja: prof. Dušan Kranjc
KATEDRA ZA JAZZ
vodja: doc. Matej Hotko
Vabimo vas, da se pridružite študentom jazz smeri in začnete svojo glasbeno pot na nove in zanimive načine. Z nami boste našli navdih, motivacijo in sredstva za uresničevanje svojih glasbenih sanj.
- Zakaj se odločiti za študijsko smer jazz na Akademiji za glasbo UL?
- Univerzitetni študijski program I. stopnje GLASBENA UMETNOST - smer JAZZ
- Informativni dan UL AG (16. 2. 2024)
- Navodila za vpis na študij
- Sprejemni preizkusi glasbeno-umetniške nadarjenosti in znanja (PGUN) za smer Jazz
- Dodatne informacije
Zakaj se odločiti za študijsko smer jazz na Akademiji za glasbo UL?
- Vrhunska lokacija v centru Ljubljane.
- Izjemne priložnosti za koncertiranje v našem novem jazz Klubu Kazina.
- Izkušeni profesorji, ki bodo razvijali vaše glasbene sposobnosti.
- Široko zastavljen predmetnik, ki bo pokril številne tehnike in žanre.
- Edinstvena možnost specializacije v želeni glasbeni smeri.
- Spoznavanje različnih kultur in glasbenih tradicij.
- Priložnost za sodelovanje z drugimi študenti in profesorji.
- Dostop do najsodobnejše opreme in tehnologije.
- Mojstrski tečaji in delavnice za širjenje znanja in izkušenj.
- Možnost sodelovanja v številnih jazz projektih in dogodkih.
- Udeležba na letnih turnejah in koncertih s priznanim big bandom.
- Pridobivanje izkušenj s snemanjem in produkcijo glasbe.
- Nasveti in priporočila za oblikovanje uspešne kariere.
- Spoznavanje mreže stikov z uglednimi jazz glasbeniki in producenti.
- Podpora pri iskanju zaposlitve po končanju študija.
- Priložnost za razvoj kreativnosti in osebnega stila s pomočjo strokovnega mentorstva...
Če iščete študij na vrhunski ravni in želite razviti svoje glasbene sposobnosti, potem je jazz smer Akademije za glasbo UL prava izbira za vas. Prijavite se še danes in začnite svojo glasbeno pot.
Univerzitetni študijski program I. stopnje GLASBENA UMETNOST - smer JAZZ
Profesorji glavnih predmetov Jazz inštrument/petje:
Jazz kitara - JANI MODER,
Jazz kontrabas - MATEJ HOTKO,
Jazz bobni - GAŠPER BERTONCELJ,
Jazz petje - ANA BEZJAK, NINA STRNAD,
Jazz saksofon - JURE PUKL,
Jazz trobenta - IGOR MATKOVIĆ,
Jazz violina - PETER UGRIN,
Jazz klavir - MARKO ČRNČEC.
Profesorji ostalih predmetov:
JAKA PUCIHAR,
STEVE KLINK,
PRIMOŽ FLEISCHMAN,
DARJA ŠVAJGER,
JOŠT LAMPRET,
ROK GOLOB,
URŠKA POMPE
in drugi.
Predmetnik študijskega programa s predvidenimi nosilkami in nosilci predmetov:
1. LETNIK
|
Predmet |
Nosilci |
Predavanja |
Vaje |
Samostojno delo |
Ure skupaj |
ECTS |
1. |
JAZZ INŠTRUMENT/PETJE 1 |
Matej Hotko |
60 |
|
360 |
420 |
14 |
2. |
KLASIČNI INŠTRUMENT/PETJE 1 |
Matej Hotko |
15 |
|
75 |
90 |
3 |
3. |
JAZZ IMPROVIZACIJA |
Jaka Pucihar |
30 |
30 |
90 |
150 |
5 |
4. |
JAZZ TEORIJA IN HARMONIJA 1 |
Jaka Pucihar, Jani Golob, Rok Golob |
30 |
30 |
60 |
120 |
4 |
5. |
SOLFEGGIO C1 |
Urška Pompe |
30 |
30 |
90 |
150 |
5 |
6. |
JAZZ ORKESTER 1 |
Jaka Pucihar |
30 |
30 |
90 |
150 |
5 |
7. |
JAZZ COMBO 1 |
Matej Hotko |
30 |
30 |
90 |
150 |
5 |
8. |
ZGODOVINA JAZZA IN STILI |
Jaka Pucihar, William Steven Klink |
30 |
30 |
90 |
150 |
5 |
9. |
JAZZ KLAVIR - STRANSKI 1 |
Jaka Pucihar |
15 |
15 |
60 |
90 |
3 |
10. |
STROKOVNI IZBIRNI PREDMET(I) |
|
120 |
60 |
150 |
330 |
11 |
|
Skupno |
390 |
255 |
1155 |
1800 |
60 |
2. LETNIK
|
Predmet |
Nosilci |
Predavanja |
Vaje |
Samostojno delo |
Ure skupaj |
ECTS |
1. |
JAZZ INŠTRUMENT/PETJE 2 |
Matej Hotko |
60 |
|
360 |
420 |
14 |
2. |
KLASIČNI INŠTRUMENT/PETJE 2 |
Matej Hotko |
15 |
|
75 |
90 |
3 |
3. |
ARANŽIRANJE ZA MALE ANSAMBLE |
Jaka Pucihar, Rok Golob |
30 |
30 |
60 |
120 |
4 |
4. |
JAZZ TEORIJA IN HARMONIJA 2 |
Jaka Pucihar, Jani Golob, Rok Golob |
30 |
30 |
60 |
120 |
4 |
5. |
SOLFEGGIO C2 |
Urška Pompe |
30 |
30 |
90 |
150 |
5 |
6. |
JAZZ ORKESTER 2 |
Jaka Pucihar |
30 |
30 |
90 |
150 |
5 |
7. |
JAZZ COMBO 2 |
Matej Hotko |
30 |
30 |
90 |
150 |
5 |
8. |
JAZZ KLAVIR - STRANSKI 2 |
Jaka Pucihar |
15 |
15 |
60 |
90 |
3 |
9. |
ZGODOVINA GLASBE 1 |
Darja Koter, Jernej Weiss |
60 |
0 |
90 |
150 |
5 |
10. |
STROKOVNO IZBIRNI PREDMET(I) |
|
60 |
60 |
240 |
360 |
12 |
|
Skupno |
360 |
225 |
1215 |
1800 |
60 |
3. LETNIK
|
Predmet |
Nosilci |
Predavanja |
Vaje |
Samostojno delo |
Ure skupaj |
ECTS |
1. |
JAZZ INŠTRUMENT/PETJE 3 |
Matej Hotko |
60 |
|
660 |
720 |
24 |
2. |
KLASIČNI INŠTRUMENT/PETJE 3 |
Matej Hotko |
15 |
|
75 |
90 |
3 |
3. |
SODOBNA IMPROVIZACIJA |
Jaka Pucihar |
30 |
30 |
90 |
150 |
5 |
4. |
ARANŽIRANJE ZA VELIKE ANSAMBLE |
Jaka Pucihar, Rok Golob |
30 |
30 |
60 |
120 |
4 |
5. |
JAZZ ORKESTER 3 |
Matej Hotko |
30 |
30 |
90 |
150 |
5 |
6. |
JAZZ COMBO 3 |
Matej Hotko |
30 |
30 |
90 |
150 |
5 |
7. |
STUDIJSKE TEHNIKE |
Rok Golob |
30 |
30 |
30 |
90 |
3 |
8. |
GLASBENI POSEL IN ONLINE PREZENCA |
Rok Golob |
30 |
30 |
30 |
90 |
3 |
9. |
SPLOŠNO IZBIRNI PREDMET(I) |
|
70 |
65 |
105 |
240 |
8 |
|
Skupno |
325 |
245 |
1230 |
1800 |
60 |
Informativni dan UL AG 2024
Več informacij o vpisu lahko dobite na informativnem dnevu 16. februarja 2024 ob 10.00 in 15.00 na Akademiji za glasbo UL (Kongresni trg 1, Ljubljana), soba KT.18 - Produkcijski prostor (klet).
Celoten program in razpored informativnih dni UL AG 2024
Sprejemni preizkusi glasbeno-umetniške nadarjenosti in znanja (PGUN) za smer Jazz
Specifične zahteve preizkusa PGUN po posameznih modulih študijske smeri Jazz si lahko preberete tukaj (SI) / (EN).
Vse informacije o vpisu na študij najdete TUKAJ.
DODATNE INFORMACIJE:
Za vse dodatne informacije glede smeri Jazz na UL AG vam je na voljo:
doc. Matej Hotko, vodja katedre za jazz
E: matej.hotko@ag.uni-lj.si
KONTAKTI OSTALIH PROFESORJEV GLAVNEGA PREDMETA:
Jani Moder - jani.moder@ag.uni-lj.si
Marko Črnčec - markocrncec@gmail.com
Gašper Bertoncelj - bertoncelj20@yahoo.de
Ana Bezjak - anabezjak@gmail.com
Nina Strnad - info@ninastrnad.com
Jure Pukl - puklju@ag.uni-lj.si
Igor Matković - igor.matkovic@ag.uni-lj.si
Peter Ugrin - peter.ugrin@ag.uni-lj.si