Izobraževanje glasbenikov in glasbenih pedagogov je osnovno poslanstvo Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani (UL AG). Študente izobražujemo v okviru dodiplomskih, podiplomskih, doktorskih in izpopolnjevalnih programov.
Programa Glasbena umetnost in Glasbena pedagogika izvajamo v okviru univerzitetnega prvostopenjskega in magistrskega drugostopenjskega študija. Na obeh stopnjah se program Glasbena umetnost razdeli na 26 smeri, ki zajemajo kompozicijo in glasbeno teorijo, zborovsko in orkestrsko dirigiranje, petje, instrumentalne smeri in sakralno glasbo. Cilj programa je izobraziti glasbene umetnike – skladatelje, dirigente, instrumentaliste, pevce in sakralne glasbenike.
Na programu Glasbena pedagogika izobražujemo bodoče učitelje in zborovodje v osnovnih, nižjih glasbenih in splošnih srednjih šolah.
Podobno kot program Glasbena umetnost je strukturiran drugostopenjski magistrski program Instrumentalna in pevska pedagogika. Smeri je sicer nekoliko manj, 22, program pa je namenjen prihodnjim pevskim in instrumentalnim pedagogom, ki bodo delovali v okviru našega glasbenega šolstva.
Za področje glasbenoteoretičnega pedagoškega delovanja na UL AG izobražujemo v okviru magistrskega študijskega programa Glasbeno-teoretska pedagogika. Program se deli na štiri smeri – kompozicija in glasbena teorija, orkestrsko dirigiranje, zborovsko dirigiranje in sakralna glasba. Diplomanti tega programa lahko poučujejo glasbenoteoretične predmete v nižjih in srednjih glasbenih šolah.
Doktorski študij je organiziran v okviru tretjestopenjskega interdisciplinarnega doktorskega študijskega programa Humanistika in družboslovje, ki ga na UL AG organiziramo v sodelovanju s Filozofsko fakulteto in Fakulteto za družbene vede Univerze v Ljubljani. Na programu je mogoče izbirati med dvema področjema: Glasbeno pedagogiko ter Teorijo glasbe in kompozicijo. V pripravi je tudi umetniški doktorski študijski program, za katerega računamo, da bo zaživel v nekaj letih.
Na koncu, a ne manj pomemben, je še izpopolnjevalni program Pedagoško-andragoška izobrazba za glasbenike, namenjen diplomantom magistrskih študijskih programov druge stopnje na področju glasbene umetnosti. Program omenjenim diplomantom omogoča, da pridobijo pedagoško-andragoško izobrazbo, s katero bodo, skladno z zakonodajo Republike Slovenije, kakovostno vzgojno-izobraževalno delovali v nižjih in srednjih glasbenih šolah ter v splošnem predšolskem, osnovnem in srednjem šolstvu.
O AKADEMIJI ZA GLASBO
Akademija za glasbo Univerze v Ljubljani je bila ustanovljena pred 80 leti in je edina vosokošolska glasbena ustanova v Sloveniji. Združuje preko 160 domačih in tujih profesorjev in preko 400 študentov iz Slovenije in tudi tujine. Vključena je v vse pomembnejše mednarodne univerzitetne povezave in aktivno sodeluje z glasbenimi akademijami vseh sosednjih držav. Letno pripravi preko 150 koncertnih dogodkov in je eden večjih ustvarjalcev kulturnega dogajanja v Sloveniji. Njeni različni sestavi (vse do simfoničnega orkestra) gostujejo na različnih odrih po Evropi. Gosti priznane tuje profesorje različnih glasbenih programov, ki sooblikujejo tudi njeno poletno šolo.
Kljub talentu je potrebno trdo delati, biti predan svoji umetnosti in globoko verjeti v glasbo. Ne glede na pot, ki si jo boš izbral/a – izvajalec/ka, učitelj/ica ali raziskovalec/ka – ti bo Akademija za glasbo zagotovila temeljit, natančen univerzitetni študij, ki ti bo služil kot vodilo na tem popotovanju.
Majhno je dobro
Na Akademiji za glasbo v Ljubljani je razmerje študentov proti profesorjem tri proti ena, zato ima vsak študent veliko individualne pozornosti in pouka. A majhno ne pomeni omejeno. Ena od vodilnih srednjeevropskih visokošolskih glasbenih ustanov z osemdeset letno zgodovino in edinstveno geografsko lego ponuja glasbeni program, ki temelji na celostni sintezi italijanske, nemške, madžarske in slovenske tradicije.
Akademija za glasbo UL nudi ogromno priložnosti za nastopanje. Vsako leto organiziramo več kot 150 koncertov s študenti in vsako leto naši študentje prejmejo več kot sto nagrad na državnih in mednarodnih tekmovanjih. Zaposljivost diplomantov je visoka in naši študentje vsako leto opravijo avdicije pri mednarodnih orkestrih, kot so Mladinski orkester Gustava Mahlerja, Mediteranski mladinski orkester, Nei suoni dei luoghi, CEMAN, EUphony … Študij je prilagojen evropskim bolonjskim standardom primerljivosti, poleg tega pa je Akademija tudi članica številnih mednarodnih organizacij in glasbeno-izobraževalnih mrež – npr. AEC, Medinea, CEEC, GMEL in glasbeno-izobraževalne zveze »Belt and Road«.
Ključni podatki
- Ustanovljena 1939
- Razmerje študenti:profesorji 3:1
- 435 študentov (20 % mednarodnih študentov)
- 87 redno zaposlenih profesorjev
- 81 delno zaposlenih profesorjev