Univerza v Ljubljani (UL) sodeluje v Erasmus aktivnostih od leta 1999/2000, nosilka listine, ki je nujno potrebna za sodelovanje, pa je od leta 2003/04.
- Akreditacijska številka UL za program Erasmus+: 65996-LA-1-2014-1-SI-E4AKA1-ECHE
- Tip akreditacije: ERAPLUS-ECHE
- PIC koda je: 999923240
- OID (Organisational Identification Code): E10209243
Erasmus ID koda Univerze v Ljubljani: SI LJUBLJA01
Programi sodelovanja na področju terciarnega izobraževanja nudijo študentom dodiplomskega in podiplomskega študija priložnost za mednarodno izmenjavo, omogočajo jim, da del študijskih obveznosti ali praktično usposabljanje opravijo na drugih izobraževalnih ustanovah po svetu.
Glavni programi mobilnosti:
- Erasmus+: Najbolj razširjen program za študijsko mobilnost in praktična usposabljanja znotraj Evropske unije in širše.
- Ceepus: Program za akademsko izmenjavo študentov in profesorjev v regiji Srednje in Vzhodne Evrope.
- Drugi programi izmenjav: Vključujejo različne bilateralne in multilateralne dogovore med univerzami po svetu.
Koristi študentskih izmenjav:
- Medkulturne izkušnje: Študenti spoznajo študentsko in delovno življenje v tujini, kar je neprecenljiva priložnost za spoznavanje novih kultur in pridobivanje medkulturnih veščin.
- Osebnostna rast: Izmenjave so idealna priložnost za razvoj samostojnosti, prilagodljivosti in osebnostne rasti.
- Izkušnje in poznanstva: Študenti pridobivajo življenjske izkušnje in navezujejo nova poznanstva, ki lahko koristijo tako na osebnem kot na profesionalnem področju.
- Izboljšanje zaposljivosti: Mednarodne izkušnje znatno izboljšajo možnosti za zaposlitev, saj delodajalci vse pogosteje cenijo globalno perspektivo in izkušnje.
- Jezikovne veščine: Bivanje v tujini je odlična priložnost za učenje ali izboljšanje tujih jezikov.
- Širjenje obzorij: Študenti lahko razširijo svoja obzorja, odkrivajo nove študijske in raziskovalne priložnosti ter krepko spodbujajo svojo akademsko in osebno rast.
Študentske izmenjave so dragocena izkušnja, ki študentom omogoča, da pridobijo kompetence, ki jih cenijo tako akademske institucije kot delodajalci po vsem svetu.
ERASMUS+
Mobilnost in praksa:
- Študijske izmenjave so možne za študente, vpisane v drugi letnik dodiplomskega študija ali višje.
- Praktično usposabljanje je možno že od prvega letnika dodiplomskega študija.
- Študenti lahko na vsaki stopnji študija izkoristijo do 12 mesecev Erasmus+ mobilnosti.
Razpis je vsakoletni in objavljen na spletni strani UL in UL AG, običajno novembra ali decembra za prihodnje šolsko leto.
Države destinacije:
Mobilnost je možna v državah članicah EU, kot tudi v Liechtensteinu, Turčiji, na Norveškem, Islandiji, v Srbiji in Makedoniji.
Dokumenti potrebni za Erasmus+:
- Študijska izmenjava: Learning Agreement for Studies.
- Študijska praksa: Learning Agreement for Traineeships.
- Po končani izmenjavi študenti oddajo v mednarodni pisarni relevantne dokumente, kot so Transcript of Records in potrdila o trajanju izmenjave.
Financiranje:
UL AG preko Mednarodne pisarne poziva izbrane študente za vložitev prošenj za Erasmus nepovratna sredstva, ki se izplačajo v dveh obrokih.
Spletna jezikovna podpora:
Erasmus+ nudi spletno jezikovno podporo (OLS) za dolgoročne mobilnosti, kjer študenti opravijo jezikovne teste in se udeležijo brezplačnih spletnih jezikovnih tečajev.
Accomodation tips for students
Navodila za izvajanje izmenjav
Splošna navodila za izvajanje izmenjav
CEEPUS
Program CEEPUS na UL AG
CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies) je regionalni program izmenjave, ki omogoča študentom in profesorjem iz Srednje in Vzhodne Evrope mobilnost in sodelovanje. Program, ki je začel delovati leta 1995, spodbuja medkulturno sodelovanje in akademsko mobilnost med sodelujočimi državami.
Sodelujoče države:
V programu CEEPUS sodelujejo naslednje države: Albanija, Avstrija, Bolgarija, Bosna in Hercegovina, Češka, Črna gora, Hrvaška, Kosovo, Madžarska, Severna Makedonija, Poljska, Romunija, Slovaška, Slovenija in Srbija.
Struktura programa:
CEEPUS deluje na principu mrež, kjer morajo mreže sestavljati vsaj tri visokošolske ustanove iz najmanj dveh različnih držav članic. Financiranje programa zagotavljajo države članice, štipendije pa dodeljujejo države gostiteljice.
Mobilnost v okviru mreže:
UL AG sodeluje v več CEEPUS mrežah, kar študentom in osebju omogoča, da sodelujejo v izmenjavah in skupnih projektih. Informacije o specifičnih mrežah in razpoložljivih mobilnostih so na voljo v mednarodni pisarni UL AG.
Prijava na program CEEPUS:
- Roki za prijavo:
- 15. junij za zimski semester
- 30. oktober za letni semester
- 30. november za freemoverje.
Študenti UL AG morajo izpolniti on-line prijavnico na spletni strani CEEPUS in oddati kopijo prijavnice ter spremno dokumentacijo v mednarodno pisarno UL AG.
Pogoji za prijavo:
- Študenti morajo imeti končana vsaj dva semestra študija.
- Potrebno je redno vpisano stanje na visokošolski instituciji v eni izmed držav CEEPUS.
- Državljanstvo ene od sodelujočih držav CEEPUS.
- Odobritev lokalnega koordinatorja mreže na matični inštituciji.
Freemover mobilnost:
Študenti lahko sodelujejo v CEEPUS izmenjavah tudi kot freemoverji, če želijo študirati na ustanovi, ki ni del njihove matične mreže. Informacije o prostih štipendijah so na voljo na Nacionalnem uradu CEEPUS v ciljni državi.
Financiranje CEEPUS:
Višina štipendij se razlikuje po državah. Štipendija običajno vključuje finančno podporo, namestitev, zdravstveno varstvo in oprostitev šolnine. Potni stroški so lahko delno sofinancirani. Podrobne informacije o štipendijah in potnih stroških so na voljo na spletni strani CEEPUS in Nacionalne agencije CMEPIUS.
DRUGE IZMENJAVE
Možnosti študijskih izmenjav na UL AG
Na Univerzi v Ljubljani, Akademiji za glasbo (UL AG), študenti poleg uradnih programov mobilnosti, kot sta Erasmus+ in CEEPUS, imajo priložnost za študijske izmenjave tudi preko dvostranskih sporazumov z različnimi visokošolskimi ustanovami po svetu.
Primer bilateralnega sporazuma:
UL AG je sklenila sporazum za študentske izmenjave z Akademijo za glasbo Univerze v Zagrebu. Ta sporazum študentom omogoča, da v času izmenjave ne plačujejo šolnine na gostujoči ustanovi. Vendar pa morajo študenti sami pokriti ostale stroške, kot so nastanitev, prehrana, prevoz, učbeniki, športne dejavnosti in druge osebne izdatke.
Postopek prijave:
Študenti, ki želijo izkoristiti to priložnost, se morajo obrniti na mednarodno pisarno UL AG, kjer lahko dobijo podrobne informacije o postopku prijave, razpoložljivih terminih za izmenjavo in dodatne podrobnosti o omenjenem sporazumu.
Kontaktiranje mednarodne pisarne:
Za več informacij o tem in drugih mednarodnih izmenjavah, ki so na voljo na UL AG, študenti lahko obiščejo mednarodno pisarno ali jo kontaktirajo preko uradne elektronske pošte ali telefona. Mednarodna pisarna nudi podporo in vodenje skozi celoten proces prijave in priprave na izmenjavo.
Ta priložnost omogoča študentom UL AG, da pridobijo mednarodne izkušnje in se akademsko ter osebno obogatijo, medtem ko študirajo v dinamičnem in raznolikem okolju.
Še preostali KONTAKTI:
Univerza v Ljubljani, Služba za mednarodno sodelovanje
Kongresni trg 12
1000 Ljubljana
Telefon: (01) 241 85 94
E-pošta: student.office@uni-lj.si (Bibi Ovaska)
Spletna stran: https://www.uni-lj.si/mednarodno_sodelovanje_in_izmenjave/
CMEPIUS - Center RS za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja
Ob železnici 30a
1000 Ljubljana
Telefon: : (01) 620 94 50
E-pošta: info@cmepius.si
Spletna stran: https://www.cmepius.si/o-nas/programi/erasmus/