TRIADA 2013

Umetniške akademije Univerze v Ljubljani

– Akademija za gledališče, radio, film in televizijo, Akademija za likovno umetnost in oblikovanje ter Akademija za glasbo – tradicionalno organiziramo srečanje z naslovom Triada, ki je namenjeno povezovanju vseh treh akademij in prezentaciji lastnega umetniškega dela. Triadni dogodki imajo vsakokrat drugo obliko, letošnji prvi so se odvili v četrtek, 21. marca 2013, pod naslovom Triada 2013 – Umetnost na kolesih, ki smo jih akademije izvedle v sodelovanju s Slovenskimi železnicami. Proge na relacijah Ljubljana–Logatec, Kamnik, Grosuplje in Zidani Most so postale premikajoče se umetniške galerije, koncertne dvorane, odri. »Naključnemu« avditoriju so potovanje popestrili študenti vseh treh akademij – glasbeniki, likovniki, oblikovalci, igralci in snemalci – s prikazom dela lastnega umetniškega in študijskega repertoarja. Slovenske železnice so naklonjeno podprle ideje študentov in jim omogočile, da ti s pozitivnimi dogodki, z muziciranjem, petjem, likovno razstavo, recitalom, branjem umetniških besedil, z gibalnim performansom … širijo pozitivne vibracije družbi. Te se bodo s posameznimi Triadnimi dogodki nadaljevale vse do njenega vrhunca, ko bo 12. junija 2013 na Kongresnem trgu na velikem odru potekal glavni dogodek Triade 2013, tj. skupni nastop študentov, ki bo prikazal znanja in ustvarjalnosti vseh treh akademij.

Tako kot vse dosedanje Triade tudi letošnja poleg javnega prikaza umetnosti nosi s sabo še eno sporočilo, in sicer, da umetnost mora »ven«, »na prosto« – tudi zato, ker »doma« ni prostora, na kar akademije opozarjamo že praktično od svoje ustanovitve.

Darja Markoja

tiskovna predstavnica AGRFT

S strani AG so na umetniški akciji Triade 2013  »Umetnost na kolesih« z glasbenimi točkami sodelovali naslednji študenti:

Žiga Janežič,  Dan Grahelj (kitari), Ana Novak (violina), Anže Popovič (klarinet),Urška Cvetko, Blažka Gaberc, Kristina Martinc (kljubnaste flavte) Weronika Partyka (saksofon) in  Nejc Grm (harmonika).