Prešernova nagrada Univerze v Ljubljani

Duo furioso, Mirko Jevtović in Nikolina Furić
Univerza v Ljubljani je podelila Prešernove nagrade študentom za izjemne dosežke pri raziskovalnem ali umetniškem delu. To svečano univerzitetno nagrado so letos prejeli:
Duo furioso, Mirko Jevtović in Nikolina Furić

Povezava

DUO FURIOSO, MIRKO JEVTOVIĆ in NIKOLINA FURIĆ, AG – harmoniki

Harmonika se pri nas počasi, vendar vztrajno uveljavlja na klasičnem glasbenem področju, k čemur še posebej pripomorejo uspešni mladi glasbeniki, kot sta letošnja nagrajenca Nikolina Furić in Mirko Jevtović oz. DUO FURIOSO iz razreda izr. prof. Boruta Zagoranskega.

Od ustanovitve leta 2009 je duo nanizal vrsto izjemnih nastopov, na katerih je predstavil repertoar od baroka do del sodobnih slovenskih in tujih skladateljev, napisanih prav zanj. Pri tem velja poudariti velik prispevek k bogatenju sicer redke tovrstne izvirne komorne literature.

Ob uspehih na domačih odrih (v ciklih, kot so Glasbeni samovar, Glasbene nedelje v Unionu, Allegro giovanissimo ter Koncertni abonma Akademije za glasbo), sta se predstavila občinstvu na visokošolskih glasbenih ustanovah v Bratislavi, na Dunaju in v Celovcu. V Italiji sta nastopila na dveh festivalih (Nei Suoni dei Luoghi in Carniarmonie) ter prejela 2. nagrado na 5. mednarodnem tekmovanju mladih glasbenikov v Trevisu. V Kanadi sta, kot edina slovenska predstavnika, osvojila 4. mesto na 66. svetovnem tekmovanju Coupe Monidal ter sodelovala v Svetovnem harmonikarskem orkestru, ki ga je sestavljalo sto najvidnejših umetnikov tega inštrumenta. Na Hrvaškem sta dobila 1. nagrado na 38. mednarodnem tekmovanju v Pulju ter se uvrstila v finale 10. mednarodnega tekmovanja mladih glasbenikov Ferdo Livadić v Samoboru.

Njune igre ne odlikujeta le tehnična popolnost in neverjetna usklajenost, temveč tudi izjemna energija in muzikalna prepričljivost, ki navdušita tudi tiste poslušalce, ki niso posebej naklonjeni ne harmoniki kot (klasičnemu) inštrumentu ne glasbi, katero Duo Furioso tako uspešno izvaja.