Naš bivši diplomant Rok Zaletel Černoš se bo udeležil prestižnega violinskega vrhunskega tekmovanja P. I. Čajkovski

Naš bivši diplomant Rok Zaletel Černoš je prvi slovenski violinist, ki se bo udeležil prestižnega violinskega vrhunskega tekmovanja P. I. Čajkovski, ki poteka od 19. do 29. junija 2023 v Moskvi. Nastopil bo med najboljšimi 25 violinisti (izbrani izmed 742 prijavljenimi iz 41 držav). Rok je diplomiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Vasilija Meljnikova in v času študija prejel poleg številnih drugih tudi Prešernovo nagrado. Kot štipendist Mestne občine Ljubljana študira na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost na Dunaju, pri prof. A. Sorokovu.

Rok bo na vrsti v četrtek 22. 6. zvečer, tekmovanje lahko spremljate tudi v živo, preko spodnje povezave.

Rok se je v svoji mladi glasbeni karieri že večkrat izjemno izkazal; kot solist je nastopil z RTV simfoničnim orkestrom, Simfoničnim orkestrom SNG Maribor, Vivaldi simfoničnim orkestrom, Mendelssohnovim komornim orkestrom, Amadeo orkestrom in drugimi. Igral je v dvoranah Avstrije, Nemčije, Španije, Italije, Japonske, Belorusije, Švice, Portugalske, Francije, Hrvaške, Srbije in drugje.  Prejel je posebno promocijsko nagrado na Kreisler tekmovanju leta 2022 na Dunaju, 2. nagrado na mednarodnem tekmovanju Valsesia Musica v Italiji, 2. nagrado na mednarodnem tekmovanju Stefanie Hohl na Dunaju in absolutno prvo nagrado na mednarodnem tekmovanju mladih violinistov v Zagrebu.

Rok Zaletel Černoš je prvi slovenski violinist, ki se bo udeležil prestižnega violinskega tekmovanja P.I. Čajkovskega, ki bo potekal od 19. do 29. junija 2023 v Moskvi. Na osnovi predizbora ga je med najboljših 25 violinistov (izmed 742 prijav iz 41 držav) organizacijski odbor XVII. mednarodnega tekmovanja Čajkovski povabil k sodelovanju in mu pokril vse stroške. Mednarodno tekmovanje Čajkovski je eden večjih dogodkov v mednarodni glasbeni skupnosti. Poteka enkrat na štiri leta. Umetniško tekmovanje je tradicionalno izhodišče za nadarjene mlade glasbenike, saj jim daje priložnost, da naletijo na občudovanje občinstva, se uvedejo v svetovno strokovno skupnost in začnejo koncertno mednarodno kariero.

Trenutno je štipendist Mestne občine Ljubljana in študent magistrskega študija na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost na Dunaju. Je dobitnik Prešernove nagrade.

Želimo si, da bi slovenska javnost in kulturno-umetniška srenja poznala uspehe naših glasbenikov v tujini in jih pri tem podpirala. Predstavitve z nastopi, koncerti in podobno, bi pomenile tovrstnim glasbenim ustvarjalcem pravo priznanje za dolgoletni trud in predanost, ki jo s svojim delom kažejo. Tekmovanje lahko spremljate tudi v živo, preko spodnje povezave.