UČINKOVITO IN SAMODOLOČENO VADENJE KOT PRIPRAVA NA GLASBENO NASTOPANJE - Seminar s prof. dr. Adino Mornell

Petek, 20. januar 2023

ONLINE ZOOM prenos v Dvorani Julija Betetta

_   _   _   _   _

Rok za prijavo:  6. januar 2023  podaljšan do 13. januarja 2023
_   _   _   _   _

UČINKOVITO IN SAMODOLOČENO VADENJE KOT PRIPRAVA NA GLASBENO NASTOPANJE
Seminar s prof. dr. Adino Mornell

Petek, 20. januar 2023

ONLINE ZOOM
prenos v Dvorani Julija Betetta
(Akademija za glasbo UL, Kongresni trg 1, Ljubljana)

PRIJAVA:

E-prijavnica:  https://1ka.arnes.si/a/73acc545
Rok prijave:  6. januar 2023   podaljšan do 13. januarja 2023

Kotizacija:  50 EUR
(za študente in profesorje UL AG vstop prost)

Dodatne informacije:
Nina Podlipnik
E: nina.podlipnik@ag.uni-lj.si

Priprava na glasbeno nastopanje
– od samodejnih ritualov do kreativne avtonomije

Vsi ljudje, vključno z glasbeniki, smo bitja navad. Tisti med nami, ki so  uspešno študirali glasbo in nastopali od otroštva, nimajo razlogov, da bi iskali nove strategije vadenja. Vendar pa se, kadar pride do bolečine v roki, ko dosežemo učni plato, ali pa motivacija prične upadati, stvari spremenijo.

Ko se zaradi problemov, neuspehov, mentalnih ali fizičnih naporov, znajdemo pod čedalje večjim pritiskom, se pojavi želja po spremembah naše običajne vadbene rutine. Ko postanemo radovedni in se pričnemo poglabljati v znanost o vadenju in nastopanju, odkrivamo nove umetniške in znanstvene pristope k vadenju, ki pomagajo odpraviti prej navedene tegobe, in nas vodijo k eksperimentiranju pri vadenju inštrumenta.

V tem seminarju bomo raziskovali tako razloge “za” in razloge “proti” ponovitvam pri vadenju, kot tudi pasti vadbene strategije “izogibanju napak”. Rezultate nedavnih študij bomo  spoznali skozi video-primere. Razgledali se bomo po možnostih, kako izboljšati lastno tehniko vadenja.

Razpravljali bomo ne le o tem, “kaj” vaditi, temveč tudi “kako” vaditi. Ko namreč (znova) pridobimo avtonomijo in osredotočenost nase kot samodoločenega glasbenika, začutimo motivacijske in emocionalne pridobitve tega ponovnega razmisleka o vadenju.

Seminar je namenjen tako koncertnim glasbenikom kot tudi učiteljem in bodočim učiteljem inštrumenta. Skupaj bomo razmislili o dejanskih, iz dejstev izhajajočih učinkovitih metodah vadenja, ki vodijo k dolgotrajnim učinkom učenja, ohranjajo glasbenikovo zdravje, povečujejo ustvarjalnost in so lahko celo zabavne.

Prof. dr. Adina Mornell, klasična pianistka, je študirala glasbo, ameriško literaturo, muzikologijo in psihologijo. Diplomirala je v Združenih državah Amerike, v Nemčiji in nazadnje v Avstriji, kjer je doktorirala iz psihologije glasbe.

Poleg empiričnega raziskovanja glasbenega nastopanja raziskuje pojem namenskega vadenja, osredinjanje pozornosti, ter stična področja nevroznanosti in glasbene psihologije.

Leta 2008 je ustanovila bienalno serijo mednarodnih interdisci-plinarnih simpozijev: Art in Motion.

V angleščini in nemščini objavlja znanstvene članek s področja umetnosti, znanosti in družbe, ter objavlja številne CD-plošče. Je predstojnica oddelka za inštumentalno in pevsko didaktiko na Visoki šoli za glasbo in gledališče v Münchnu.