Magistrski koncert: Ernest Kramar, tolkala

26.06.2020
Velika dvorana Palače Kazine
Klasična in sodobna dela za tolkala

MAGISTRSKI KONCERT
»Klasična in sodobna dela za tolkala«
Ernest Kramar, tolkala

Tina Gašperšič Kralj, klavir

Mentorica:
doc. Petra Vidmar

Spored

Kevin Erickson (1971)
In the Valley of the Kings

Eckhard Kopetzki (1956)
Wild Garden

Keiko Abe (1937)
Itsuki Fantasy for Six Mallets

Evan Chapman (1971)
Buttonwood

Keiko Abe (1937)
Prism Rhapsody

K sporedu

Spored koncerta programsko zajema klasična tolkalna dela, kot so Prism Rhapsody, katerega skladateljica je Keiko Abe, do novodobnih elektronskih del, kot so Buttonwood, katerega skladatelj je tolkalec Evan Chapman.

Kevin Erickson (1971) je tolkalec, skladatelj in profesor. Kot timpanist je Kevin sodeloval s Huston Symphony Orchestra, Orquesta Sinfónica de Minería v Mehiki in drugimi. Kot marševski tolkalist je bil član zveze Clara Vanguard Drum & Bugle Corps, s katerimi je leta 1989 osvojil prvo mesto na Drum Corps International World Champions. Z delom In the Valley of the Kings je Kevin leta 1998 osvojil drugo mesto na Percussive Arts Society Composition Contest.

Eckhard Kopetzki (1956) je tolkalec, glasbeni teoretik in skladatelj. Študiral je glasbo in fiziko. Leta 1985 je začel poučevati tolkala in glasbeno teorijo na Berufsfachschule für Musik v Sulzbach – Rosenbergu. Z delom Canned Heat je leta 2002 prejel prvo nagrado na tekmovanju Percussive Arts Society Composition contest (PAS). Z delom Three Movements for a Solo Dancer je ponovno prejel prvo nagrado na tekmovanju PAS. Pogostokrat ga zasledimo v vlogi komisije na mednarodnih tekmovanjih.

Keiko Abe (1937) je Japonska skladateljica in marimbistka. Njene kompozicije spadajo pod klasične standarde za marimba repertoar. Je ena izmed vodilnih figur v razvoju marimbe, v terminih razširitve tehnike in repertoarja. V sodelovanju z Yamaho je pripomogla k razvoju petoktavne marimbe. Keiko se je prvotno učila igranja ksilofona, s katerim je, ko je dopolnila 13 let, zmagala na tekmovanju talentov na radiu NHK. Leta 1962 je z dvema prijateljema zasnovala trio Xebec Marimba Trio, s katerim je med leti 1962 in 1966 posnela več kot sedem albumov. V temu času je imela tudi svoj televizijski šov, kjer je otroke učila igranja ksilofona. Leta 1963 jo je Yamaha povabila k sodelovanju pri izdelavi novega modela marimbe. Izbrali so jo za področje zvoka. Keiko je povečala takrat standardni štirioktavni obseg marimbe na petoktavnega. Leta 1970 se je pričela produkcija novih marimb, ki so nosile njeno ime.

Evan Chapman (1991) je tolkalec, skladatelj in režiser, ki združuje multimedio in moderno glasbo. Evan je član tolkalnega tria Square Peg Round Hole. Njihove kompozicije so označene kot kreativne avanture. Poleg tria je Evan član dua Four/Ten Media. Podpirajo ga Zildijan Cymbals, Vic Firth Drumsticks, Evan Drumheads in SJC Custom Drums.