XYLOCORDA - Otvoritveni koncert cikla Solo e da camera

18.11.2022
19:30
Palača Kazina, Dvorana Tria Lorenz, Kongresni trg 1
Koncertni cikel Solo e da camera

XYLOCORDA - Otvoritveni koncert cikla Solo e da camera

doc. Petra Vidmar, tolkala
doc. Izidor Erazem Grafenauer, kitara

Spored:
P. Šavli: Xylocorda
U. Rojko: Mikroludiji in Petrazmi
1. Mikroludij (Agape I)
2. Petrazem (Ludus)
3. Petrazem (Mania)
4. Mikroludij (Agape II)
5. Petrazem (Eros) 
6. Petrazem (Pragma)
7. Mikroludij (Agape III)
8. Petrazem (Philia)
9. Petrazem (Storge)
10. Petrazem  (Philautia)

* * *
I. E. Grafenauer: Tres puentes 
I. E. Grafenauer: Te lo dije 
I. E. Grafenauer: Calle artilerilla 
I. E. Grafenauer: Plaza Vacía
I. E. Grafenauer: Sin toque de queda
I. E. Grafenauer: Alma del sur

Duo Xylocorda je glasbena zasedba dveh vrhunskih umetnikov, tolkalke Petre Vidmar, profesorice tolkal na Akademiji za glasbo v Ljubljani ter solistke Simfoničnega orkestra RTV Slovenija, in kitarista Izidorja Erazma Grafenauerja, predavatelja na Akademiji za glasbo v Ljubljani in virtuoza na kitari in historičnih brenkalih.

Ime zasedbe in naslov albuma, ki je izšel pred kratkim pri založbi RTV Slovenija, si delita zelo povedno ime, ki jima ga je nadel skladatelj Peter Šavli. Prav on je namreč napisal prvo skladbo zanju. Xylocorda je skovanka besed “xylo”, v prevodu les, ter “corda”, kar pomeni struna. Obstoječega repertoarja za program kitare in marimbe je malo, zato si glasbenika močno prizadevata, da bi slovenski skladatelji več pisali za to kombinacijo glasbil. Nekaj novih skladb slovenskih avtorjev je že mogoče slišati na njuni novi zgoščenki. Za Duo Xylocorda so pisali Peter Šavli, Matjaž Jarc, Uroš Rojko in Tilen Slakan, poleg tega pa na plošči najdemo še dve skladbi nemškega skladatelja Wendelina Bitzana in francoskega skladatelja in tolkalca Emmanuéla Séjournéja.

 
O skladbah 1. dela: 

V skladbi XyloCorda zvenijo raznolika zvočna sobivanja marimbe in kitare (xylo – les, corda – struna). Teksturne rešitve so ustvarile razgibano obliko iz devetih odsekov, kjer so harmonsko poglobljene kontrapunktične koreografije razmejene z ritmiziranimi presledki: A – kontrapunkt, B – ritmato, C – misterioso, spaziale, B1 – ritmato, solo, A1 – koral, C1 – improviso, B2 – ritmato. Skladba je napisana za Petro Vidmar in Izidorja Erazma Grafenauerja.
»Kot je razvidno že iz naslova ciklusa, sem Mikroludije in petrazme za kitaro inmarimbo napisal za duo Petre Vidmar in Izidorja Erazma Grafenauerja. Njuni pobudi za nastanek novega dela sem se rade volje odzval, saj je kombinacija obeh instrumentov nadvse redka in naravnost intrigantna. Poseben izziv je predstavljala dilema, kako akustično združiti obe glasbili, ki pripadata konotacijsko, izrazno in zvočno tako različnima svetovoma. Seveda sem instrumenta skušal čim bolj preplesti in na ta način kolikor mogoče zbližati njuni identiteti. Pri tem se je kar ‘samo od sebe’ prikradlo osmisljenje pojma zbliževanja kot tematska opredelitev, namreč kot razmislek o pojmu ljubezni in njenih definicijah. Stari Grki so poznali osem definicij za opisovanje medsebojne privlačnosti: EROS (erotično ljubezen), PHILIA (prijateljsko ljubezen), STORGE (družinsko ljubezen), LUDUS (najstniško ljubezen), MANIA (obsesivno ljubezen), PRAGMA (večno ljubezen), PHILAUTIA (ljubezen do sebe), AGAPE (nesebično ljubezen). Seveda pri komponiranju ciklusa ni šlo za poskus ‘ozvočenja’ ljubezenskih stanj ali praks, pač pa so razmisleki o njih narekovali oblikovanje posameznih stavkov in izbiro posameznega tonskega gradiva. Ciklus Mikroludiji in petrazmi je posvečen obema protagonistoma omenjenega dua.«

 


Več o dogodkih ob Dnevih odprtih vrat UL AG najdete na:
https://www.ag.uni-lj.si/koncertna-dejavnost/dnevi-odprtih-vrat-ul-ag-2022 

Na vrh