PREDAVANJE PROJEKT SAXIANA

"Razvijanje novega odnosa in eklektičnega repertoarja za saksofonistični svet"

Ponedeljek, 25. april 2022, od 9. do 13. ure.

Dvorana Univerze, Kongresni trg 12, Ljubljana.

Prof. Nicolas Prost predstavlja projekt rekonstruiranja pozabljene glasbe za klasični saksofon v nasprotju z repertoarjem v novih jezikih (crossover in eksperimentalna glasba). Muzikološki vidik in pedagoška refleksija bosta v središču motivacije bodočih generacij.

Sodoben in domiseln saksofonist Nicolas Prost združuje klasične in sodobne sloge z improvizacijo, glasom, gibanjem in elektroniko.

Je dobitnik nagrad prestižnega Pariškega konservatorija in mnogih mednarodnih tekmovanj za komorno glasbo; nastopil je kot solist z različnimi orkestri, kot so Filharmonični orkester iz Strasbourga,

Državni orkester Kapitola iz Toulousea, Ausburg Camerata, London European Camerata, Mehiški filarmoniki, Simfoniki iz Bangkoka, Montreal EMC, Les Musiciens de la Prée, Orkester Romanske Švice in mnogi drugi. Poleg tega, da je bil imenovan kot glavni saksofonist za Orchestre Lamoureux iz Pariza, pogosto nastopa kot komorni glasbenik na mednarodnih odrih s komornima zasedbama Variances in Saxiana.

Njegova bogata diskografija je bila pozitivno kritiško ocenjena v specializiranem tisku, vključno s kritikami s 5 zvezdicami iz klasike in prestižnim Diapason d’Or. Aktivno sodeluje pri razvoju saksofonskega repertoarja in je na svetovnih krstnih izvedbah predstavil več kot 100 novih skladb v različnih okoljih – vključno s skladbami Connessona, Escaicha, Pécouja, Bacrija, Zavara, Hersanta, Beffa, Naona, Laube, Beytelmana – pa tudi tudi crossover repertoar Maaloufa, Portala, Texiera, Potterja, Carterja, Bojana Z, Emlerja, Helliwella, Tortillera in Herbina...

Nicolas Prost je zelo aktiven tudi na področju glasbene pedagogike in je v okviru Saxophone Go! v soavtorstvu s Stéphaneom Colinom izdal Metodo za saksofon. Poleg svoje zbirke «Saxiana» pri založbi Billaudot, serije «Adolphe Sax Album» za Lemoine in zbirke «Historic Sax» za Klarthe je izdal tudi 3 knjige: Saksofon in pedagogika, odvisno je od vas, Saksofon po francosko in Bistveni repertoar za saksofoniste (v 2 zvezkih). Nicolas Prost je profesor saksofona na Konservatoriju St-Maur v Parizu. Redno je vabljen na mojstrske tečaje na prestižnih univerzah in konservatorije po vsem svetu.

Nicolas Prost je umetnik, ki zastopa Yamaha Musique Europe.

Zvečer bo imel prof. Nicolas Prost recital na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana!

Spored: TBA

VSTOP PROST!