Pravila

 O avdiciji za solistične nastope študentov z orkestri, razpis in prijavnici v PDF ali DOC formatu.


Pravila

O avdiciji za solistične nastope študentov z orkestri

1. člen

(splošno)

Ta pravila urejajo podrobnosti v zvezi z avdicijo za solistične nastope z orkestri (v nadaljnjem besedilu avdicija).

2. člen

(namen avdicije)

Namen avdicije je izbrati najboljše in najbolj nadarjene študente pevskega in instrumentalnih oddelkov Akademije za glasbo ter jim nuditi možnost javne predstavitve, afirmacije in vrednotenja njihovih umetniških dosežkov v širšem glasbenem in kulturnem prostoru. Na vsakoletni avdiciji ob začetku študijskega leta strokovna komisija izbere najboljše instrumentaliste in pevce, ki jim nato v tekoči koncertni sezoni omogoči nastop z orkestrom, bodisi v okviru Koncertnega abonmaja Akademije za glasbo ali na drugih javnih prireditvah v svoji organizaciji.

3. člen

(pravica do solističnega nastopa z orkestrom)

Kot solisti z orkestri v okviru Koncertnega abonmaja ali na drugih javnih prireditvah, ki jih organizira AG, lahko nastopijo le kandidati, ki so bili izbrani na avdiciji. Dirigenti, umetniški vodje ali mentorji posameznih orkestrov sami ne morejo izbirati solistov.

4. člen

(pravica do prijave)

Na avdicijo se lahko prijavijo redni in izredni študenti prvo in drugostopenjskih programov pevske in instrumentalnih smeri. Osebe, ki v tekočem študijskem letu nimajo statusa študenta, se na avdicijo ne morejo prijaviti.

5. člen

(omejitve števila nastopov z orkestri)

Študenti lahko v času celotnega študija (na prvi in drugi stopnji skupaj) nastopijo z orkestrom največ trikrat. Vsi, ki so to možnost že izkoristili, se na avdicijo ne morejo več prijaviti.

6. člen

(program)

Instrumentalisti se lahko na avdicijo prijavijo izključno z enim solističnim koncertom ter še največ z enim koncertom za dva ali več instrumentov. Pevci se lahko prijavijo s programom, ki obsega solistična dela, ansamble ali različne kombinacije le-teh.

7. člen

(ponovna prijava istega dela)

Kandidat, ki z določenim koncertom ali programom na avdiciji enkrat ni bil uspešen, istega dela ne more več prijaviti na kasnejše avdicije.

8. člen

(igranje na pamet)

Vsi kandidati morajo svoj program izvajati na pamet tako na avdiciji kot tudi kasneje na koncertih. To ne velja za koncerte za dva ali več instrumentov ter za sodobnejša glasbena dela.

9. člen

(prijava na avdicijo)

Kandidati se na avdicijo prijavijo na obrazcu Prijava za solistične nastope z orkestrom. Obrazec mora biti izpolnjen natančno in čitljivo ter mora vsebovati vse zahtevane podatke, podpisati pa ga mora kandidatov mentor, ki s svojim podpisom kandidatu dovoljuje prijavo.

Kandidati morajo ob prijavi predložiti krajši življenjepis v slovenskem jeziku, ki obsega dosedanje šolanje, izpopolnjevanja na seminarjih, nagrade na domačih in mednarodnih tekmovanjih ter morebitne ostale nagrade, koncerte, nastope, snemanja, sodelovanja v orkestrih idr.

Kandidati oddajo izpolnjeno in podpisano prijavo v vložišču, življenjepis pa v elektronski obliki kot priponko pošljejo na naslov prireditve@ag.uni-lj.si, oboje do roka, ki je naveden na vsakoletnem razpisu avdicije. Nepopolne in prepozno oddane prijave se zavržejo.

10. člen

(razpored nastopov na avdiciji)

Prodekan za umetniško dejavnost pripravi glede na število prijav smiselni razpored nastopov na avdiciji (po skupinah instrumentov), ki ga na oglasni deski in na spletni strani objavi najkasneje tri dni pred začetkom avdicije.

11. člen

(potek avdicije)

Kandidati se zvrstijo po abecednem redu (začetno črko določi žreb) glede na vrsto izbranega orkestra (simfonični, pihalni, komorni godalni, baročni ali za sodobno glasbo).

Prijavljeni solist (duo, skupina) na avdiciji izvaja približno 15 minut programa, ki ga izbere strokovna komisija. Vsi instrumentalisti in pevci izvajajo solistični del ob klavirski spremljavi.

Kandidati morajo komisiji predložiti notni material (klavirski izvleček ali partituro) v dveh izvodih.

Komisija lahko po svoji presoji kandidata tudi predčasno prekine.

12. člen

(komisija)

Kandidate na avdiciji ocenjuje najmanj petčlanska strokovna komisija, ki jo imenuje prodekan za umetniško dejavnost. Člani komisije so profesorji oddelkov za dirigiranje, petje, instrumente s tipkami, godala in druge instrumente s strunami ter pihala, trobila in tolkala. Akademija za glasbo lahko kot zunanje člane k sodelovanju povabi tudi druge ugledne glasbenike.

13. člen

(ocenjevanje)

Člani komisije ocenjujejo vsakega posameznega kandidata individualno in neodvisno od drugih članov. Pri ocenjevanju upoštevajo naslednje kriterije: tehnično – profesionalno raven izvedbe, muzikalno prepričljivost, kandidatovo lastno kreativnost ter splošni umetniški vtis. Komisija po koncu glasovanja na skupnem sestanku sešteje točke ter kandidate razvrsti glede na število osvojenih točk. Vsakoletno število izbranih solistov je odvisno od števila razpoložljivih mest na koncertih.

14. člen

(pritožbe na odločitve komisije)

Odločitve komisije so dokončne in pritožbe nanje niso možne.

15. člen

(uvrstitev izbranih solistov na koncerte)

Prodekan za umetniško dejavnost v sodelovanju s člani komisije, mentorji orkestrov Akademije za glasbo ter vodstvi poklicnih orkestrov izbrane soliste smiselno uvrsti v sporede posameznih koncertov. Končne rezultate avdicije objavi na oglasni deski, ko za izbrane sporede pridobi soglasje vseh orkestrov.

16. člen

(končne določbe)

Kandidat z oddano lastnoročno podpisano prijavo potrjuje, da je s temi pravili seznanjen in njihove določbe sprejema.

17. člen

(končne določbe)

Ta pravila je sprejel senat Akademije za glasbo na redni seji 15. oktobra 2014, veljajo pa do preklica. S tem prenehajo veljati Pravila iz leta 2013.

Ljubljana, 15. oktober 2014

Dekan:

red. prof. Andrej Grafenauer, l.r.





Na vrh