Vabilo na pevski seminar

Seminar za pevce od srede, 25.02.2009, do sobote, 28.02.2009. priloga, prijavnica

Univerza v Ljubljani

Akademija za glasbo

Stari trg 34

Tel: 01 / 24 27 312

red. prof. Eva Novšak Houška predstojnica pevskega oddelka

Zadeva: Pevski seminar

Spoštovani!

Akademija za glasbo (AG) bo v dneh od srede, 25. 2. 2009, do sobote, 28. 2. 2009, organizirala pevski seminar, ki ga bosta vodila priznana umetnika in pevska pedagoga Marjana Lipovšek in Alfred Burgstaller.

Pozornost predavateljev bo še posebej usmerjena k intenzivnemu glasovnemu izpopolnjevanju (Alfred Burgstaller) in iskanju poglobljenega glasbenega izraza, interpretaciji (Marjana Lipovšek).

Aktivni udeleženci bodo izbrani na avdiciji, ki bo v torek, 24. 2. 2009 ob 18.00 v dvorani Glasbene šole Vič, Gradaška 24, Ljubljana, kjer bo seminar tudi potekal.

Prednost bodo imeli študenti petja na AG, za katere je seminar brezplačen.

Vse, ki bi vas seminar zanimal (učenci petja na GŠ, dijaki pevskega oddelka SGŠ, študenti petja na AG, študenti glasbene pedagogike na AG, študenti AGRFT, pevski pedagogi, glasbeni pedagogi, muzikologi, dirigenti, zborovski pevci,….), naprošamo, da izpolnjeno prijavnico in kopijo potrdila o plačani kotizaciji (položnica) vrnete na gornji naslov s pripisom 'Za pevski seminar 2009'.

Informacije in prijavnico lahko dobite tudi na internetnem naslovu AG: www.ag.uni-lj.si

Vljudno vabljeni!

red. prof. Eva Novšak Houška

lipovsek FOTOJohannes IfkovitstV Ljubljani rojena hči skladatelja Marijana Lipovška, Marjana Lipovšek, se je sprva posvetila študiju klavirja in glasbene pedagogike, ko pa je nadaljevala svojo pot na Visoki šoli za glasbo v Gradcu, je začela resneje razmišljati o pevski karieri. Po koncu študija je takoj dobila priložnost v Dunajski državni operi in si nabrala prve izkušnje na odrskih deskah, kariero pa nadaljevala v Münchenski in Hamburški državni operi.

V svoji bogati koncertni karieri je nastopila z najuglednejšimi svetovnimi zasedbami, kot so Berlinska, Dunajska, Londonska, Newyorška, Bostonska in Münchenska filharmonija, orkester Staatskapelle iz Dresdna, Londonski simfoniki in orkester Concertgebouw, sodelovala pa je z mojstri taktirke, kot so na primer Abbado, Barenboim, Bičkov, Chung, Davis, von Dohnányi, Haitink, Harnoncourt, Levine, Maazel, Mehta, Muti, Nagano, Sinopoli in Sawallisch, in sicer po Evropi, ZDA in Japonskem.

Lipovškova se predstavlja na recitalih po vsem svetu in ima za seboj obsežne turneje po Evropi in Japonskem. Številni skladatelji so ji posvetili cikle pesmi kot poklon njenim izjemnim glasbenim in vokalnim sposobnostim. Izreden uspeh in odzive, ki jih izzove pri občinstvu s svojimi recitali, gre pripisati dejstvu, da svoj izjemni čustveni talent pretaka v miniaturne svetove, ki se zrcalijo v pesmih, ki jih predstavlja.

Leta 1993 je prejela častni naziv "bavarska komorna pevka". Maja 1996 je kot edina Slovenka poleg Antona Dermote prejela na Dunaju še častni strokovni naziv "komorna pevka" za vrhunske umetniške dosežke. Istega leta so jo počastili z zlatim priznanjem Gustava Mahlerja, leta 2001 pa so ji njeni izjemni dosežki prinesli najvišje državno priznanje – avstrijski častni križ za znanost in umetnost (2001). V Sloveniji je 1988. za svoje delo prejela Prešernovo nagrado, 2002. postala častna članica Slovenske filharmonije, maja 2004 pa častna meščanka rojstne Ljubljane.

burgstallerAlfred Burstaller je bil rojen v Salzburgu. Operno petje in pevsko pedagogiko je študiral v Gradcu, samospev in oratorijsko petje pa na Dunaju pri Eriku Werbi. Pevsko pedagogiko je kasneje izpopolnjeval v Münchnu pri Charlotti Kaminski. Kot operni pevec je nastopal v Gradcu, postal je tudi član dunajske Državne opere. Že nekaj let deluje kot svobodni umetnik in se uveljavlja na področju pevske pedagogike, nastopa tudi kot koncertni in operni pevec. Redno gostuje na uglednih evropskih festivalih. V letu 2006 je z velikim uspehom nastopil na festivalu Styriart v Gradcu.